Masz konto w Pomorskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Pomorskiej.

  Gazeta Pomorska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  Alergia z lumpeksu

  Agnieszka Domka-Rybka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne

  Ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne ©Fot. sxc

  - Dzieci nie powinny nosić ubrań z lumpeksów - ostrzegają lekarze. - Środki, którymi odkażane są używane rzeczy, mogą wywołać alergię.
  Ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne

  Ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne ©Fot. sxc

  - Mam trzyletniego synka. Często kupuję mu ciuchy w szmateksie - zdradza pani Anna z Bydgoszczy. - Ostatnio wyszperałam dla niego świetną markową bluzę za 15 zł. Nowa w sklepie firmowym kosztuje 100 zł, a przecież dzieci tak szybko wyrastają. Jednak nigdy nie ubieram go w takie rzeczy bez wcześniejszego wyprania! Zdarza się, że po wyjęciu z pralki nadal mają charakterystyczny zapach. Tak sobie nieraz myślę, że to może być szkodliwe dla zdrowia.

  Liszaje przez body
  O tym, że tak jest przekonał się mieszkaniec Rzeszowa. Zadzwonił do jednej z lokalnych gazet i poprosił, by ta ostrzegła rodziców: - Żona kupiła naszemu 1,5-rocznemu synkowi body w sklepie z używaną odzieżą. I choć przed ubraniem je wyprała, na ciele Szymka pojawiły się liszaje. Lekarz stwierdził, że przyczyną zmian na skórze, może być to ubranko z ciucholandu.

  Niestety, ubieranie dzieci w sklepach z tanią odzieżą jest ryzykowne. Z prostej przyczyny: środki używane do odkażania ubrań mają bardzo silne działanie. Może to więc wywołać reakcję uczuleniową u maluchów.

  - Odradzałabym więc rodzicom takich zakupów - ostrzega dr Janina Dwornikiewicz, specjalista chorób dziecięcych, neonatolog z Włocławka. - Są przecież sklepy, w których można kupić nowe rzeczy, także tanio. Nie mówię, żeby od razu kupować drogie, firmowe. Na rynku jest bardzo duży wybór ciuszków, zarówno dla bogatszych rodziców, jak i tych, którym gorzej się wiedzie. Naprawdę nie trzeba się ubierać w lumpeksach. A już na pewno należy być bardzo ostrożnym w kupowaniu odzieży dla malutkich dzieci.

  Chemia zniszczy brud i bakterie
  Dr Dwornikiewicz opowiada, że kilka dni temu przechodziła obok takiego second-handu i nagle "uderzył ją" ten straszny zapach. Pomyślała: - Co za ohydztwo!

  Zgodnie z prawem, odzież używana, zanim przekroczy polską granicę i trafi do naszych hurtowni czy sklepów, jest silnie dezynfekowana. To proces chemiczny, który odbywa się w wysokiej temperaturze. Jak wyjaśnia specjalista ds. handlu w firmie Donax (to ogólnopolski dystrybutor odzieży używanej, ma swoją hurtownię patronacką m.in. w Toruniu), trzeba usunąć nie tylko brud, ale również bakterie wywołujące choroby. Po dezynfekcji eksporter odzieży otrzymuje od firmy odkażającej specjalny atest, czyli dowód, że produkt nadaje się do sprzedaży. - Bez niego ciu-chy nie mogą przekroczyć granicy - mówi pracownik Donaksu. - Teraz, gdy zniknęły granice w Europie, strażnicy nadal mają na uwadze samochody przewożące taki towar. Zatrzymują je i kontrolują.

  Stanisław Gazda, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy dodaje, że klient, który kupuje w szmateksie, ma prawo poprosić sprzedawcę o pokazanie atestu.
  Problem w tym, że taki atest nie uwalnia od niebezpieczeństwa alergii. Gazda uspokaja, że sanepid kontroluje takie punkty (choć nie rutynowo, bo nie ma takich przepisów-red.). - Jedziemy tam zawsze, gdy otrzymujemy zgłoszenie, że są zastrzeżenia do oferowanych rzeczy.

  Na szczęście w naszym regionie nie doszło do szczególnych zaniedbań w tej dziedzinie.

  ---------
  T o wszystko daje jednak do myślenia. Połakomienie się na sweterek dla dziecka za 5 złotych, może w przypadku delikatnej skóry skończyć się u alergologa, i to nie na jednej wizycie. Bo leczenie alergii trwa nieraz latami i na pewno kosztuje więcej niż 5 złotych.

  Twój bezpłatny dostęp do www.pomorska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo