Dopłaty do terenów

  Dopłaty do terenów

  (kap)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dopłaty do terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) powoli wędrują do kieszeni kujawsko-pomorskich rolników.

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa płatności ONW będzie musiała wypłacić prawie 45 tys. gospodarzy z Kujaw i Pomorza. Stawki, w zależności od strefy, wynoszą: 179 zł/ha (pierwsza strefa nizinna) i 264 zł/ha (druga strefa nizinna).


  Szczególnie premiowani są właściciele gospodarstw nie przekraczających 50 ha. Mogą oni liczyć na pełną płatność. Ci, którzy mają do 100 ha dostaną połowę kwoty, a tylko 1/4 rolnicy gospodarujący na powierzchni do 300 ha.


  Kujawsko-pomorski oddział ARiMR w Toruniu wysłał już do warszawskiej centrali zlecenie wypłaty ponad 49 mln zł. Te pieniądze niedługo powinny trafić do gospodarzy.


  - Część z nich dopłaty na pewno już otrzymała, ponieważ w ciągu ostatnich kilku dni agencja przelała na rolnicze konta około 18 mln zł - mówi Beata Nawrocka, dyrektor K-P ARiMR. - Zazwyczaj w pierwszej kolejności pieniądze wypłacane są mniejszym gospodarstwom, które wnioskowały o niewielkie sumy - wyjaśnia dyrektor.


  Agencja równocześnie wypłaca też dopłaty bezpośrednie. Z 560 mln zł przewidzianych dla woj. kujawsko-pomorskiego gospodarze dostali już ponad połowę tej kwoty. Niedawno Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa zapewnił, że do końca marca 2007 r. ARiMR rozliczy się prawie z wszystkimi rolnikami.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo