Nadchodzi Superfiskus

  Nadchodzi Superfiskus

  Agata Kozicka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Z połączenia urzędów skarbowych i celnych w jedną instytucję ma powstać superurząd podatkowy. To na razie plany Ministerstwa Finansów.
  Decyzja w tej sprawie zapadnie na początku 2007 roku. Ministerstwo o planach połączenia służb skarbowych i celnych poinformował dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w resorcie, Jerzy Grygierzec. - Dotychczas nic nie zostało przesądzone - powiedział.

  Według niego, ministerstwo wciąż prowadzi analizy w tej sprawie i nie może na razie przedstawić szacunków kosztów lub oszczędności, wynikających z tych zmian. Nie wiadomo też, jak wyglądałaby kwestia zatrudnienia.

  Obecnie służby celne zatrudniają w naszym województwie 526 osób, w tym pracownicy mundurowi i cywilni. W Izbie Skarbowa w Bydgoszczy i podległe jej urzędy w całym województwie zatrudniają łącznie 2.264 osoby. Zdaniem Grygierzca, połączenie służb uprościłoby tryb rozliczania podatników, ponieważ niektóre ich zadania dublują się. Np. przedsiębiorca rozlicza akcyzę w urzędzie celnym, a podatek VAT - w urzędzie skarbowym. Jednak służby te są zorganizowane w inny sposób i mają inne regulacje prawne.

  - Mamy skład podatkowy podległy Izbie Celnej w Toruniu, z podatku akcyzowego rozliczamy się w Urzędzie Celnym w Bydgoszczy, a dochodowego - w Urzędzie Skarbowym w Żninie - wymienia Dariusz Piechowski, szef browaru "Leszek" w Żninie. - Oczywiście, że chcielibyśmy móc wszystko to załatwiać w jednym miejscu, ale myślę, że ministerstwo musi dobrze się zastanowić, jak ma wyglądać połączenie urzędów. Bo jeśli tylko na papierku, to zarobią głównie firmy, które wygrają przetarg na wykonanie wizytówek, tablic na budynkach, albo nowego systemu komputerowego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo