Renta za mieszkanie

  (bz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Resort budownictwa ma pomysł na przysporzenie mieszkań gminom: oddawaliby je emeryci w zamian za dożywotnią rentę.

  Na razie ministerstwo pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która określałaby warunki tych wiązanych transakcji.


  Pomysł grzechu wart


  Jak ujawnił "Gazecie Wyborczej" minister budownictwa Andrzej Aumiller, w grę wchodziłyby tylko mieszkania własnościowe. W ręce gminy miałyby one trafiać dopiero po śmierci emeryta. Do tego czasu otrzymywałby on od samorządu rentę, kilkaset złotych miesięcznie. Transakcje byłyby dobrowolne, zarówno ze strony samych emerytów, jak i gmin.


  - Każdy sposób na pozyskanie dodatkowych mieszkań komunalnych jest wart przemyślenia - mówi Wiesława Tyrchan, kierownik referatu mieszkalnictwa w toruńskim magistracie. - Diabeł tkwi jednak w szczegółach. A tych jeszcze nie znamy. Przepisy musiałyby być niezwykle precyzyjne, m.in. po to aby uniknąć ewentualnych roszczeń od spadkobierców.


  Wyprzedzą ich banki?


  Według Bogusława Półtoraka, eksperta serwisu Bankier.pl wkrótce z rentami mieszkaniowymi mogą wystartować banki. - Pomysł nie jest niczym nowym - stwierdza Półtorak. - Tak zwaną odwróconą pożyczkę hipoteczną oferują już banki w krajach anglosaskich. Mogą tam z niej skorzystać osoby w wieku emerytalnym, najczęściej 60-65 lat. Klient zobowiązuje się do przekazania bankowi mieszkania po swojej śmierci, w zamian uzyskując rentę. Jej wysokość zależy od wartości nieruchomości oraz prognozowanego okresu wypłaty świadczeń.


  Zdaniem Półtoraka renty mieszkaniowe wypłacane przez banki mają szansę przyjąć się na polskim gruncie. - Po pierwsze takie dodatkowe świadczenie pozwoliłoby utrzymać odpowiednią stopę życiową, zwłaszcza przy mało wydolnym systemie emerytalnym - tłumaczy. - A po drugie coraz więcej młodych ludzi może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania na kredyt, tym samym nie czekają na lokal po rodzicach.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo