Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portal oceni oferty

Lucyna Talaśka-Klich
W Lasach Państwowych rusza sprzedaż drewna za pośrednictwem internetu. Ta rewolucyjna metoda ma wyrównać szanse wszystkich tartaków w dostępie do surowca.

Kilka dni temu, po raz drugi, obradowała Komisja Leśno-Drzewna. Tym razem zajęła się ustalaniem widełek cenowych. Stawki minimalne mają zagwarantować LP choćby niewielki zysk, maksymalne - powinny pomóc właścicielom małych i średnich tartaków, by mogły konkurować z bogatymi molochami.

Mali też mają głos

Początkowo zakładano, że w Komisji Leśno-Drzewnej (organ opiniodawczo-doradczy) znajdzie się 34 członków. Połowę z tej grupy miały tworzyć osoby wskazane przez dyrektorów regionalnych LP, drugą - przedstawiciele przemysłu drzewnego. Właściciele małych i średnich tartaków obawiali się jednak, że członkowie izb gospodarczych i zrzeszeń nie będą dbać o ich interesy. - _Wątpię, by komisja w której zasiądą przedstawiciele wielkich przedsiębiorstw, ustaliła kryteria korzystne dla małych tartaków - _tłumaczył właściciel niewielkiego tartaku w Mroczy.

Podobnego zdania było wielu przedsiębiorców, więc dyrektor generalny zgodził się, by poszerzyć skład komisji (m.in. o przedstawicieli grup zrzeszających właścicieli małych tartaki). - Obecnie liczy ona 94 osoby - _powiedział Wojciech Skurkiewicz, rzecznik DGLP. - _Jej członkowie nie otrzymują gratyfikacji finansowej za zasiadanie w komisji. Osoby, które nie są zatrudnione w Lasach Państwowych, dostają jedynie zwrot kosztów dojazdu na posiedzenia.

W komisji zasiada siedem osób z Pomorza i Kujaw, w tym właściciel średniej wielkości tartaku z powiatu tucholskiego.

Wyniki w grudniu

Wszystkie firmy zainteresowane kupnem drewna z LP muszą zarejestrować się w Portalu Leśno-Drzewnym. - Część właścicieli tartaków nie wiedziała jak to zrobić, więc zobowiązałem pracowników nadleśnictw do tego, by pomagali im szczególnie na początku wdrażania tego nowego programu - _powiedział Janusz Kaczmarek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, członek zespołu, który opracował nowe zasady. - Pierwszy rok będzie dla wszystkich okresem nauki. To program zacznie wartościować oferty i sprzedawać drewno, a nie ludzie. Dzięki temu nie będą możliwe żadne manipulacje, a zasady sprzedaży staną się jasne i przejrzyste. Za jakiś czas okaże się, czy wszystko udało się nam przewidzieć. _

Tworzący program przewidzieli między innymi takie sytuacje, w których po drewno zbywane przez inetrnet nikt się nie zgłosi. Wtedy zostanie ono wystawione na internetową licytację (aplikacja e-drewno).

Składanie ofert kupna drewna z przyszłorocznej puli za pośrednictwem internetu zakończy się za kilka tygodni, rozstrzygnięcie ma nastąpić w grudniu. Na razie jednak wciąż nie ustalono widełek cenowych. Komisja Leśno-Drzewna musi przyjąć stawki w najbliższych dniach.

Do komina po staremu

Z kolei sztuki bardzo cennego drewna będą mogły być sprzedawane nadal na aukcjach organizowanych w nadleśnictwach.

- Na starych zasadach - w nadleśnictwach - będzie się też odbywać sprzedaż drewna opałowego - _poinformował dyrektor Kaczmarek. - _Handlu za pośrednictwem internetu obawiali się również rolnicy, którzy co jakiś czas kupują drewno na przykład na budowę stodół. Dla nich surowca w nadleśnictwach wystarczy.

***

W nadleśnictwach pomogą

Właściciele firm, które zamierzają złożyć ofertę kupna w Portalu Leśno-Drzewnym, a nie wiedzą jak się w nim zarejestrować, mogą liczyć na pomoc pracowników nadleśnictw - jednostek, w których dotąd robili zakupy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska