Mniejsza podwyżka OC

  Mniejsza podwyżka OC

  (M)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zamiast ponad 30-procentowej podwyżki obowiązkowych składek komunikacyjnych, kierowców czeka podwyżka 20-procentowa.
  Jak podaje "Gazeta Prawna", tak zakłada przygotowany właśnie przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa ma wejść w życie z opóźnieniem - nie 1 stycznia, a 1 kwietnia przyszłego roku.

  Ministerstwo chce zmienić sposób finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych i zagwarantować na ten cel więcej pieniędzy.

  Składka OC jest zabezpieczeniem dla posiadacza polisy od odpowiedzialności cywilnej, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  Od 1 kwietnia 2007 r. - zgodnie z projektem - ubezpieczyciele mieliby przekazywać co miesiąc do NFZ 12 procent z każdej składki OC. Oczywiście kierowcy zapłacą więcej - składka wzrośnie o ok. 20 proc. Resort zdrowia spuścił z tonu, bo wcześniej chciał 20 procent, co przełożyłoby się na podwyżki polis o co najmniej 30 procent. Taka kalkulacja wynika m.in. z kosztów ponoszonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, by już nie wspominać o ich zysku.

  Ministerstwo zrezygnowało z powszechnie krytykowanego pomysłu, aby kierowca skazany sądownie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym płacił przez 5 lat trzykrotną stawkę OC w stosunku do dotychczasowej.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo