Podatki: zamiast ulgi odsetkowej ulga na dziecko

  Podatki: zamiast ulgi odsetkowej ulga na dziecko

  Izabela Dembna

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nadal trzy stawki, odmrożone progi podatkowe i kwota wolna od podatku, ulga na dziecko - tak rozliczymy się z fiskusem za 2007 rok.

  Wczoraj Sejm głosował poprawki Senatu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


  Stawki trzy


  W 2007 roku nadal będziemy płacić podatki według dotychczasowych stawek - 19, 30 i 40 proc. Obciążenia podatkowe mają być nieco niższe dzięki zmianie progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku. Dziś progi podatkowe wynoszą: 37.024 zł i 74.048 zł. Po odmrożeniu w 2007 roku będzie to 43.405 zł i 85.528 zł. Kwota zwolniona z podatku wzrośnie z 530,08 zł do 572,54 zł. Co to oznacza dla podatnika? Dla osób, których zarobki mieszczą się w najniższej 19 proc. stawce, czyli zdecydowanej większości podatników, to zaledwie kilkadziesiąt złotych zysku rocznie. Kilkaset złotych i więcej zostanie dopiero w kieszeniach osób zarabiających co najmniej 3 tys. zł miesięcznie. Nowością jest 120 zł ulgi podatkowej na każde wychowywane dziecko. Przekazując 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, nie trzeba będzie znać numeru jej rachunku bankowego - zdecydował wczoraj Sejm przyjmując poprawkę Senatu do noweli ustawy o podatku dochodowym PIT. Na organizacje pożytku publicznego będziemy mogli przekazać, za pośrednictwem fiskusa (to nowość!) dowolną kwotę niezależnie od dochodu. Sejm odrzucił bowiem poprawkę Senatu zakładającą, że nie będzie można przekazać kwoty niższej niż 5 zł.


  Mieszkania i samozatrudnienie


  Zgodnie z ustawą, zmienią się zasady płacenia podatku przy sprzedaży mieszkań.

  Zamiast 10-proc. podatku od przychodów ze sprzedaży, zapłacimy 19-proc. podatek od dochodu. Po pięciu latach od momentu zakupu mieszkania, sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku. Natomiast jeśli ktoś był zameldowany w sprzedawanym mieszkaniu, nie będzie płacił podatku już po roku. Będzie to dotyczyć mieszkań kupionych po 1 stycznia 2007 r. W przyszłym roku nie będzie już jednak ulgi odsetkowej, która pozwala odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego mieszkania lub budowę domu. Zgodnie z ustawą, koszty uzyskania przychodów będą - tak jak dotychczas - wynosić 50 proc. (w przypadku umów autorskich) i 20 proc. (w przypadku umów o dzieło). Pozostaną też, wbrew woli rządu, uproszczone formy opodatkowania, czyli ryczałt i karta podatkowa. Jednak od 2008 r. z ryczałtu skorzysta mniejsza liczba przedsiębiorców, ponieważ po przekroczeniu rocznych przychodów 150 tys. euro. będą musieli przejść na zasady ogólne. Obecnie jest to 250 tys. euro. Sejm zdecydował wczoraj o ograniczeniu przywilejów wynikających z tzw. samozatrudnienia od 1 stycznia 2007. Zgodnie z art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeśli łącznie spełnione są trzy warunki:


  1. odpowiedzialność osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności


  2. są one wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego czynności


  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


  Teraz ustawę musi podpisać prezydent. Aby zmiany podatkowe weszły w życie od 1 stycznia 2007 roku, nowe przepisy muszą ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo