Łatwiej będzie obdarować, ale...

  Łatwiej będzie obdarować, ale...

  Beata Busz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dobra wiadomość: fiskus wyręczy nas w przekazywaniu organizacjom 1 procenta podatku. Zła: zapłacą za to obdarowani.

  - W rozliczeniach za ubiegły rok na przekazanie 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się niecałe 4 proc. naszych podatników - przypomina Joanna Zielińska-Przygoda, rzecznik I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.


  Za dużo zachodu


  Według Zielińskiej do hojności zniechęca sama procedura przekazywania datków. - Trzeba bowiem sprawdzić czy organizacja ma status pożytku publicznego, ustalić jej numer konta, wyliczyć 1 proc. z podatku, wysłać pieniądze przekazem pocztowym lub bankowym przelewem - wylicza. - Poza tym podatnik musi najpierw sam wyłożyć te pieniądze z kieszeni, a urząd ma trzy miesiące na ich zwrot.


  Rozliczając się za ten rok będziemy jeszcze przekazywać 1 proc. podatku po staremu.


  Ale w podatkowych rozliczeniach za 2007 ma się to już zmienić. Uchwalona przez parlament ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada, że operację przekazania 1 proc. przeprowadzi za nas urząd skarbowy. My będziemy musieli tylko wskazać organizacje, na konto której mają trafić pieniądze.


  Nic za darmo


  - Z pewnością będzie to rozwiązanie wygodne dla podatnika, które w dłuższej perspektywie czasu powinno zachęcić do większej hojności - ocenia Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. - Taki model funkcjonuje już od kilka lat na Węgrzech. Obecnie z organizacjami pożytku publicznego dzieli się tam jedna trzecia podatników.


  Ale nic za darmo. Urząd potrąci z kwoty należnej organizacji opłatę za przekaz pieniędzy. - Taki warunek wprowadzenia zmian postawiło Ministerstwo Finansów - mówi Schimanek.


  Organizacje obawiają się, że znacznie uszczupli to przekazywane im datki. - Dla przykładu, jeżeli darowizna wyniesie 5 zł, a przekaz 4,5 to do organizacji trafi zaledwie 50 groszy - szacuje Michał Piotrowski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Rządowych "Tłok" w Toruniu.


  Tymczasem organizacjom przydaje się każdy grosz. - W tym roku otrzymaliśmy z podatków około 15 tys. zł - informuje Barbara Lewandowska, prezes Fundacji Humanitarnej we Włocławku. - Wydaliśmy je m.in. na szkolne wyprawki dla dzieci oraz pomoc dla rodzin.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo