Niższe podatki tylko za zgodą Brukseli

  Niższe podatki tylko za zgodą Brukseli

  (l.t.)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Zaakceptowany przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustaw o grupach producentów rolnych oraz o niektórych podatkach, trafił do Brukseli. Rolnikom działającym w zespołach pozostaje jeszcze kilka miesięcy oczekiwań na wprowadzenie korzystnych poprawek.

  Projekt zakłada nie tylko zmiany w ustawie o grupach producentów rolnych, ale także w ustawach o: podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie grupy producentów rolnych są zwolnione z podatku od nieruchomości, od budynków i budowli nowo wybudowanych lub zmodernizowanych, oddanych do użytkowania, wykorzystywanych przez grupy na działalność statutową, przez okres 5 kolejnych lat po uzyskaniu wpisu grupy do rejestru. Po przyjęciu poprawki zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie przysługiwało grupie dopóki będzie ona działać zgodnie ze statutem.


  Grupy mają także uzyskać częściowe zwolnienie z płacenia podatków dochodowych.

  W propozycji zmian mówi się na przykład o zwolnieniu z podatku tej części środków należących do grupy, które zostaną przeznaczone na szkolenia jej członków lub zaopatrzenie rolników pracujących na rzecz zespołu na przykład w środki chemiczne. Być może zwolnienie od podatków obejmą także taką część zysków, która została wypracowana ze sprzedaży produktów (powstałych w gospodarstwach członków) ze względu, na które grupa została utworzona.


  - Trzy tygodnie temu projekt trafił do Brukseli, bo Komisja Europejska musi zmiany notyfikować - tłumaczy Mirosława Miłosławska- Kozak, główny specjalista do spraw grup producentów rolnych w ministerstwie rolnictwa.


  Komisja Europejska ma 3 miesiące na odpowiedź, ale w ministerstwie rolnictwa mają nadzieję, że nadejdzie ona znacznie szybciej.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo