Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleko drożeje małymi kroczkami

Lucyna Talaśka-Klich
Mleczarnie próbują podnieść ceny wyrobów, bo zamierzają więcej płacić rolnikom. Handlowcy nie chcą zaakceptować warunków spółdzielni, ponieważ wolą sami zarobić na podwyżkach.

Rolnicy dostarczający mleko do Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku od 1 listopada dostają o 3 groszy za litr surowca więcej. - _Taka była potrzeba, a dobre wyniki ekonomiczne spółdzielni pozwoliły nam na podwyżki - _tłumaczy Bolesław Gumowski, prezes włocławskiej mleczarni. Potrzebę podwyżek surowca czuli głównie dostawcy, a spółdzielnia podniosła też ceny niektórych wyrobów, średnio o 1,5 proc. Podrożała między innymi śmietana i twaróg.

Strata na podwyżce

Ceny w skupie Spółdzielni Mleczarskiej ROTR wzrosły już 1 października. I to aż o 6 groszy za litr. Od połowy minionego miesiąca spółdzielnia starała się wynegocjować podwyżki cen ich produktów. - Odbiorcy ich nie zaakceptowali - _mówi Mariusz Trojakowski, prezes spółdzielni w Rypinie, która sprzedaje swoje wyroby głównie dużym sieciom handlowym. Tymczasem zarówno w marketach jak i w małych sklepach ceny wyrobów mleczarskich systematycznie rosną. - _Od października litr pełnotłustego mleka w kartoniku podrożał w naszym sklepie zaledwie o 9 groszy, a w hurtowni cena skoczyła o 16 groszy, więc nawet na tej podwyżce straciliśmy - _twierdzi ekspedientka z bydgoskiego sklepu spożywczego. - _W hurtowni mówią, że ceny muszą pójść w górę, bo rosną koszty produkcji. Gdzie? Wszędzie. W mleczarniach chyba też.

Taniej już było

W mleczarniach twierdzą, że koszty produkcji dopiero zaczną rosnąć. - Od nowego roku podrożeje między innymi energia elektryczna, więc powinniśmy już teraz rozpocząć stopniowe podwyższanie cen, by klient tego tak bardzo od stycznia nie poczuł - _dodaje Trojakowski. - _Wiem, że w sklepach ceny rosną, ale nie my na podwyżkach zarabiamy. To pośrednicy.

- Podobno płace w Polsce rosną, ale z podwyżkami zarówno w sklepach jak i w skupie nie można przesadzać - _uważa Ryszard Maciejewski, dyrektor mleczarni Osowa w Bydgoszczy. - _Po wejściu Polski do Unii Europejskiej ceny w skupie zbyt szybko poszły w górę. W październiku zapłaciliśmy za litr średnio 1,19 zł. Na Zachodzie płacą rolnikom nieco więcej, ale mają niższe koszty produkcji. Jeśli zrównamy ceny w skupie z zachodnioeuropejskimi, nasze wyroby przestaną być konkurencyjne i szybko zastąpią je produkty z innych krajów Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska