Do końca pracy

    Bożena Sobolewska [email protected]

    Gazeta Pomorska

    Aktualizacja:

    Gazeta Pomorska

    Córka była zatrudniona do końca października w ramach umowy na czas zastępstwa. Jest w ciąży i w połowie listopada ma określony termin porodu. Czy gdyby wykorzystała przed porodem 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego urlop ten przysługiwałby jej także po ustaniu zatrudnienia, jako kontynuacja nabytych praw? ELŻBIETA
    Niestety, nie. Urlop macierzyński jest bowiem uprawnieniem pracowniczym, czyli wynika z istniejącego stosunku pracy.

    Córka pani status pracownika utraciła natomiast z dniem 31 października. Wprawdzie pracownica co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego może wykorzystać przed przewidywaną data porodu, jednakże i tak nie zmieni to przedstawionego przez panią przypadku.

    Uprawnienie do wcześniejszego macierzyńskiego jest bowiem także uwarunkowane pozostawaniem w stosunku pracy.

    Podstawa prawna:
    - art.180 kodeksu pracy.

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Komentarze

    Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Pomorska.pl poleca

    Wideo