Szkoła z kodeksem

  (GO)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ponad 3 tysiące szkół z Polski działa już w naszej kampanii "Szkoła bez przemocy". Do naszej kampanii zgłosiło się także Gimnazjum nr 2 w Gdańsku - to w którym koledzy zgwałcili Anię. To w, którym nikt jej nie pomógł.
  Wam - uczniom, nauczycielom, wszystkich szkół, w których też przecież mogłaby się zdarzyć ta tragedia, proponujemy: przeanalizujcie nasz Kodeks Szkoły Bez Przemocy. Myślimy, że gdyby w Gańsku zdążyli sobie wziąć Kodeks do serca, Ania mogłaby żyć.

  Kodeks zakłada, że:
  1. Szkoła jest wspólnotą (dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników)

  2. Wszyscy się szanujemy (wspólnie budujemy klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia)

  3.
  Wspólnie działamy przeciw przemocy (w szkole działa system, który jasno określa: obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów agresji i przemocy)

  4. Niczego nie ukrywamy (szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy)

  5. Zawsze reagujemy (szkoła też zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy)

  6. Nauczyciel nie jest sam (ma odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy)

  7. Uczniowie wiedzą, jak działać (szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych, oraz radzenia sobie z agresją i przemocą)

  8. Rodzice są z nami (są objęci działaniami edukacyjnymi, pomagają tworzyć system przeciwdziałania przemocy)

  9. Mamy sojuszników (szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły)

  10. Nagradzamy dobre przykłady (szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo