Ela, Kyks i reszta

  (my)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jeśli jeszcze nie kupiliście karnetów na V Bydgoski Festiwal Bluesowy, to już najwyższy czas. Impreza trwa od wczoraj, ale występy wielkich gwiazd polskiego bluesa przed nami.
  W tym roku Bydgoski Festiwal Bluesowy odbywa się w klubie Dyrekcja. Imprezę zainaugurowano wczoraj koncertem uznanego zespołu After Blues. Dzisiejszy koncert to gratka dla wielbicieli gatunku. Na początek wystąpią panowie z Blues Flowers. Ich koncerty to mieszanka standardów w niekonwencjonalnych aranżacjach oraz własnych kompozycji, wyrastających z prawdziwych korzeni. Po nich bydgoszczanie, czyli Doktor Blues.
  Doktorzy to: Jacek Herzberg, Paweł Tomaszewski, Waldemar Knade i Karol Szymanowski. Drugi dzień BFBzakończy koncert wielkiej gwiazdy. Zaśpiewa Ela Mielczarek - Pierwsza Dama Polskiego Bluesa. Jej charakterystyczny tembr głosu, unikalny sposób frazowania i skupiona interpretacja, połączone ze sceniczną charyzmą czynią z niej Artystkę, którą rozpoznaje się już od pierwszego taktu każdego utworu. Na scenie debiutowała w 1979 roku podczas festiwalu "Folk Blues Meeting“ w Poznaniu. W 1982 roku z Piotrem Rucińskim, Piotrem Majewskim i Janem "Kyksem“ Skrzekiem stworzyła legendarny już kwartet akustyczny, który zapisał się w historii polskiej muzyki rozrywkowej setkami niezapomnianych koncertów, zaskakująco szybkim sukcesem uwieńczonym występami w radio, telewizji i wydaniem płyty koncertowej nagranej w warszawskim klubie jazzowym "Akwarium“. Z tego okresu pochodzą jej największe przeboje (“Poczekalnia PKP“, "Hotel Grand“ i "Wielkie Koło“) oraz wspomnianyh long-play "Blues Koncert“. W późniejszym okresie Elżbieta Mielczarek nagrywała z Wojciechem Karolakiem i przez jakiś czas występowała w duecie z jazzowym kontrabasistą, Zbigniewem Wegehauptem. W połowie lat 80-tych wyjechała do Berlina gdzie studiowała chińską medycynę i uzyskała dyplom lekarza akupunktury.

  Na krajową scenę powróciła w 2004.

  Na sobotę zapowiedziano koncerty dwóch formacji. Pierwsza to Easy Blues - Arka Korolika (gitara akustyczna, śpiew) oraz Jacka Urlika (harmonijka, śpiew). Panowie są zafascynowani bluesem z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Zagrali na niemal wszystkich festiwalach bluesowych w Polsce, a w wielu konkursach zdobywali główne nagrody. Co roku są obecni na Rawie Blues. Easy Street starają się zachować oryginalne brzmienie starych utworów. Ich koncert na pewno rozgrzeje fanów przed niesamowitą porcją energii i feelengu w wykonaniu Śląskiej Grupy Bluesowej. W ŚGBusłyszymy same gwiazdy, czyli Janek "Kyks“ Skrzek, Leszek Winder, Michał "Gier“ Giercuszkiewicz i Mirosław Rzepa. Ślązaków przedstawiać nie trzeba. A jak jeszcze zagrają kawałki z "Modlitwy bluesmana w pociągu“, to gwarantuję, że będziecie w bluesowym niebie.

  Bydgoski festiwal bluesowy

  Piątek, sobota, godz. 20, Dyrekcja, ul. Magdzińskiego 8

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo