Spółdzielnie i wspólnoty zapłacą CIT od reklam i masztów

  Spółdzielnie i wspólnoty zapłacą CIT od reklam i masztów

  (ak)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz TBS-y będą mogły nadal korzystać ze zwolnienia podatkowego.
  Kilka tygodni temu alarmowaliśmy, że zwolnienie z podatku dochodowego dla mieszkaniówki obowiązuje tylko do końca 2006 roku. Bez niego spółdzielnie, wspólnoty i TBS-y musiałyby płacić podatek od wpływów, które nie są natychmiast wydawane na potrzeby spółdzielni. Dotyczyłoby to m.in. funduszu remontowego odkładanego na koncie na poważniejsze inwestycje i pieniędzy zebranych na ogrzewanie lokali przez cały rok, a wydawanych tylko zimą.
  Sejm przyjął jednak ustawę o CIT, w której zwalnia te podmioty z płacenia podatku "od dochodów uzyskanych z gospodarki mieszkaniowej".

  Podatek od reklamy

  Podstawa prawna


  Do artykułu 17, ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z roku 2000, nr 54, poz. 654) ma być dodany punkt 44 zwalniający z podatku CIT:
  "dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi".  Zwolnienie nie będzie dotyczyło jednak dochodów z wynajmu powierzchni np. na reklamy, przekaźniki telefonii komórkowej, parkingi. - Nie mamy masztów dla komórek, ani też zbyt wielu reklam - mówi Ryszard Kocieniewski, prezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Dla większości spółdzielni i wspólnot opodatkowanie tych dochodów nie będzie zatem uciążliwe. - Zastanawiamy się jednak, czy wynajem lokali np. na sklepy jest gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi i też nie podlega opodatkowaniu - pyta Kocieniewski.

  To bowiem stanowi dość duży procent przychodów spółdzielni. - Uważam, że wynajem pomieszczeń na działalność gospodarczą nie powinien być opodatkowany - mówi Anna Malecha, wiceprezes Kujawskiej SM w Inowrocławiu. - Ale czekamy na oficjalną interpretację przepisu.
  Ustawa trafi teraz do Senatu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo