(szym)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wielki sukces toruńskiej skrzypaczki - Anna Maria Staśkiewicz zajęła trzecie miejsce w prestiżowym konkursie im. Henryka Wieniawskiego.
  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów skrzypcowych na świecie - w tym roku odbyła się już trzynasta edycja organizowanego co pięć lat konkursu. Tu laury zdobywali tak uznani muzycy jak Dawid Ojstrach, Grażyna Bacewicz, Wanda Wiłkomirska, Wadim Brodski czy Piotr Pławner.

  Tym bardziej cieszy trzecie miejsce 23-letniej torunianki. Już od rozpoczęcia konkursu uważana była za jedną z faworytek.
  Znawcy podziwiali wielką energię, z jaką Anna Maria wykonywała wymagające często wirtuozerskich umiejętności kompozycje. Jej miejsce w ścisłym finale - w którym znalazło się ośmioro spośród 32 uczestników - nie było więc zaskoczeniem. W kuluarach konkursu mówiło się, że torunianka ma nawet szanse na wygranie konkursu. Ostatecznie jury pod przewodnictwem Konstantego Kulki przyznało Ani trzecią nagrodę - wraz z brązowym medalem torunianka dostała też czek na piętnaście tysięcy dolarów. W konkursie triumfowała inna polska skrzypaczka Agata Szymczewska z Koszalina, zaś drugie miejsce przypadło Airi Suzuki z Japonii.

  Trzecia skrzypaczka Konkursu Wieniawskiego urodziła się w Będzinie, ale dzieciństwo spędziła już w Toruniu, dokąd przeprowadzili się jej rodzice. Jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu (tak jak Agata Szymczewska) pod opieką artystyczną prof. Marcina Baranowskiego. Ma już na swym koncie kilkanaście nagród i wyróżnień na licznych konkursach, koncertowała m.in. w Niemczech, Estonii, Rosji, Szwecji i Słowacji.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo