(kap)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gospodarzom nadal brakuje rąk do pracy. Rezygnują jednak z zatrudniania Ukraińców, bo przepisy, które miały im to ułatwić - utrudniają.
  Producenci truskawek, malin, czy ogórków ponieśli w tym roku bardzo duże straty. Zmarnowała się większość ich zbiorów, bo zabrakło rąk do pracy. Niektórzy decydowali się na zatrudnienie, bez zezwolenia, pracowników z Ukrainy. Często jednak na plantacjach pojawiały się kontrole, a na rolników nakładano kary.

  O to, by mogli oni legalnie przyjmować pracowników sezonowych z Ukrainy walczył Andrzej Lepper, wicepremier i minister rolnictwa.

  Udało się i we wrześniu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło nowe przepisy. - Mówią one, że nasi wschodni sąsiedzi nie muszą już starać się o zezwolenie na pracę w polskich gospodarstwach - tłumaczy Grażyna Kowalska z biura prasowego MPiPS.

  Rolnicy nadal jednak nie wiedzą, co powinni zrobić, by legalnie zatrudniać Ukraińców. - Pomoc na pewno by się przydała. Zniechęciłem się jednak, kiedy usłyszałem, że musiałbym wypełniać jakieś wnioski, wysyłać dokumenty na Ukrainę - mówi pan Piotr, sadownik spod Włocławka.

  Okazuje się, że do pracy sezonowej w Polsce wystarczy wiza wydana przez nasz konsulat na Ukrainie. Jednak jej zdobycie wcale nie jest takie proste. Aby konsul mógł ją wdać, musi otrzymać wniosek rolnika z obietnicą pracy dla konkretnej osoby. Potrzebne jest też zaświadczenie urzędu gminy o tym, że wnioskodawca faktycznie jest właścicielem gospodarstwa.
  Z tego powodu, od września takie wizy zdobyło zaledwie kilkanaście osób.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo