Grupa Żywiec sprzeda bydgoski browar

  Grupa Żywiec sprzeda bydgoski browar

  Agnieszka Domka-Rybka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Piwo Kujawiak nie będzie produkowane w Bydgoszczy. Właściciel, grupa Żywiec, zamierza sprzedać browar.
  Kujawiak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych regionalnych marek. Browar wrósł w krajobraz gospodarczy Bydgoszczy. Promuje lokalny sport. Jak ważnym jest sponsorem - wiedzą m.in. żużlowcy.

  Czarna owca

  Tymczasem - jak się okazuje - w długoletniej perspektywie nie pasuje on do Grupy Żywiec, do której należy od maja zeszłego roku. Rozpoczęły się poszukiwania inwestorów. - Polski rynek, oprócz tego, że jest duży, zmusza do oszczędności.
  Ze względu na specyficzne położenie browaru, nie można go już poszerzyć, ani wyposażyć w dodatkową technologię, która zwiększyłaby moc produkcji - tłumaczy Krzysztof Rut, dyrektor ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec. - Skala produkcji jest najważniejsza, a z browaru w Bydgoszczy już więcej wykrzesać się, niestety, nie da.
  Dotąd bydgoska firma wzbogaciła się m.in. w nowoczesne urządzenia warzelni i filtracji, zmodernizowano dział fermentacji drożdży, zainstalowano linię rozlewniczą o wydajności 36 tysięcy butelek na godzinę, zbudowano nową halę magazynową, wymieniono zbiorniki.

  Obecnie browar produkuje dwa rodzaje piwa butelkowego: Kujawiaka i Tetrę, to ostatnie na specjalne zamówienie Grupy Żywiec (Kujawiak puszkowe jest zaś produkowane w browarze w Warce, który też należy do GŻ). W kwietniu tego roku piwo zmieniło wizerunek. Na butelce nie ma już naklejki chłopaka w regionalnym, kujawskim stroju. - Chcieliśmy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - tłumaczy Rut. Jednak mimo tej zmiany sprzedaż piwa nie wzrosła. - Teraz staramy się wypracować rozwiązania, które byłyby akceptowane przez załogę i kierownictwo browaru - mówi Krzysztof Rut. - Nie można przewidzieć przyszłości i mówić o zwolnieniach pracowników. Rozmowy z inwestorami rozpoczęły się niespełna miesiąc temu, więc niewiele można powiedzieć. Jedno jest pewne, biorąc pod uwagę, ile pieniędzy wpompowaliśmy w rozwój marki, na pewno jej nie sprzedamy!

  Nie wiadomo jeszcze, gdzie Kujawiak będzie produkowany, ale zapewne już nie w Bydgoszczy.

  Nie damy się!

  Historia


  Tradycje piwowarskie w Bydgoszczy sięgają XIV wieku. W XV w. z Bydgoszczy wywożono piwo między innymi do Gdańska, Torunia, Poznania, Kalisza. Historia browaru Kujawiak rozpoczęła się w 1858 roku, gdy mieszczanin Juliusz Strelow założył browar przy ul. Ustronie.  Ryszard Borucki, szef komisji oddziałowej NSZZ Solidarność Grupy Żywiec SA Browaru w Bydgoszczy powtarza, że cały czas trwają rozmowy z inwestorami na temat przyszłości firmy: - Choć to dopiero ich początkowa faza, ale mamy świadomość, że browar może być sprzedany. I to budzi nasz niepokój. Jednak zrobimy wszystko, by utrzymać zakład i miejsca pracy. Browar zatrudnia 85 osób.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo