Gratka dla kolekcjonerów

  Gratka dla kolekcjonerów

  (ak)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  NBP wydał pierwszy banknot kolekcjonerski. Jest poświęcony Janowi Pawłowi

  Dziś, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, NBP emituje pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II. Od dziś będzie dostępny we wszystkich oddziałach okręgowych NBP, a od czwartku także w wybranych urzędach pocztowych oraz placówkach Banku Pocztowego.


  Postać Papieża-Polaka dwanaście razy była motywem przewodnim monet emitowanych przez NBP. Tym razem bank sięgnął po nowatorską formę - banknot kolekcjonerski.


  Na stronie przedniej banknotu widoczna jest postać Jana Pawła II z krzyżem pasterskim, który wykonuje gest pozdrowienia.


  Strona odwrotna banknotu przedstawia epizod, który miał miejsce w trakcie mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Podczas składania tzw. homagium przez kardynała, papież podniósł się i w pamiętnym geście wyraził swój szacunek dla prymasa Polski.


  Na banknocie zastosowano mikrodruki, pod lupą można miedzy innymi zobaczyć nazwy państw, które papież odwiedził podczas pielgrzymek. Wypełniają one zarysy kontynentów widocznych na globie ziemskim.


  Część elementów graficznych banknotu jest widoczna dopiero w świetle ultrafioletowym. Dla przykładu, na stronie przedniej banknotu w świetle UV można zobaczyć świecący na czerwono i seledynowo herb papieski pojawiający się z prawej strony postaci papieża.


  Wyemitowano 2 mln takich banknotów. Jego cena jest wyższa od nominału i wynosi 90 zł.


  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo