(pan)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W naszym mieście dojdzie do pojedynku trzech liderów list, którzy w przedwyborczych kalkulacjach byli przymierzani do fotela marszałka województwa.
  Koalicja SLD-SdPl-PD-UP stawia oczywiście na obecnego marszałka Waldemara Achramowicza. Prawo i Sprawiedliwość numer jeden na swojej liście przyznało Adamowi Banaszakowi, dotychczas liderowi prawicy w toruńskiej Radzie Miasta. Platforma Obywatelska do boju wystawia Piotra Całbeckiego, który w obecnej kadencji przewodniczył w Sejmiku opozycji walczącej z Achramowiczem.

  Na liście PO znajdują się także prawnik Andrzej Rakowicz (rok temu bezskutecznie startował do Sejmu), były burmistrz Chełmży Jan Krajewski, prezes szpitala powiatowego w Chełmży Leszek Pluciński, były dyrektor “Baja" Czesław Sieńko oraz Beata Krzemińska, dziennikarka “Nowości".

  Lewica drugie, po Achramo-wiczu, miejsce na swojej liście przyznała Andrzejowi Drozdowskiemu, dyrektorowi X LO w Toruniu, za nim jest była wiceminister zdrowia i senator Krystyna Sienkiewicz, “czwórkę" otrzymał znany chirurg ze Szpitala Wojewódzkiego prof. Waldemar Jędrzejczyk, a listę zamyka twórca Teatru Wiczy Romuald Pokojski.

  PiS oprócz Banaszaka postawił na Władysława Krypla, szefa toruńskiej “Solidarności" (numer dwa na liście), “trójkę" ma Lech Zdrojewski, secesjonista z LPR, radny Sejmiku obecnej kadencji, stawkę zamyka Marek Smoczyk, magistracki urzędnik z Torunia, niedawno wymieniany wśród kandydatów na wojewodę.
  W ostatniej chwili z kandydowania z listy PiS , gdy okazało się, że zamiast “jedynki" ma mieć “dwójkę" zrezygnował były prezydent Torunia Zdzisław Bociek. Liderzy partii usunęli też z wykazu kandydatów na radnych Sejmiku nazwisko podziemnego działacza “S" lat 80. Stanisława Śmigla.

  Liderem listy Samoobrony jest obecny radny Sejmiku Piotr Ostrowski, z ostatniego miejsca o mandat walczyć będzie wcześniej przedsiębiorca, teraz urzędnik magistracki Władysław Przybysz. Na czele listy PSL, które przez ostatnie osiem lat razem z SLD rządzi naszym regionem, jest Andrzej Gross, szef tej partii w powiecie toruńskim.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo