Rośnie europejska stopa

  Rośnie europejska stopa

  Beata Busz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Europejski Bank Centralny już czwarty raz w tym roku podniósł stopy procentowe. Tym samym ostatecznie przekreślił atrakcyjność kredytów w euro.

  Również i tym razem stopa wzrosła o 25 punktów proc. W rezultacie wynosi ona już 3,25 proc. A to oznacza, że oprocentowanie kredytu w strefie euro jest najwyższe od czterech lat. Tymczasem w grudniu spodziewana jest kolejna podwyżka.


  Polski kredytobiorca, który zapożyczył się w euro, nie odczuje kolejnej podwyżki natychmiast. Banki zmieniają bowiem oprocentowanie kredytów walutowych raz na kwartał lub co pół roku.


  - W obecnej sytuacji utrzymywanie kredytu hipotecznego w euro nie daje już korzyści z tytułu niższych rat - ocenia Emil Szweda, analityk Open Finance.

  Oblicza, że przez rok raty wzrosły o przeszło 17 proc. - Można jedynie zyskać na umacnianiu się złotego do euro - dodaje. - Utrzymywanie takich kredytów zmienia się więc w spekulację walutową.


  Dlatego spece od finansów zalecają posiadaczom kredytów hipotecznych w euro ich przewalutowanie na złote lub franki szwajcarskie. - Sugestia ta jest jeszcze bardziej właściwa dla kredytów starszych niż rok czy dwa, ponieważ wcześniej marże kredytowe były wyższe niż obecnie i nierzadko sięgały 3-4 proc. - przypomina Szweda. - W przypadku tak wysokich marż, oprocentowanie kredytów w euro jest wyższe niż w złotych.


  Co istotne, przewalutowanie "starszych" kredytów zapewni również zysk z różnicy kursowej, zwłaszcza jeśli pożyczki zaciągane były trzy lata temu, kiedy euro sięgało rekordowego poziomu 4,6 - 4,8 zł.


  Dalsze posunięcia Europejskiego Banku Centralnego mogą przełożyć na decyzję naszej rodzimej Rady Polityki Pieniężnej. Jak wskazuje Ryszard Petru - główny ekonomista Banku BPH w Polsce główna stopa procentowa wynosi teraz 4 proc. Zatem różnica pomiędzy strefą euro powoli się zaciera.


  Analitycy szacują, że nasz bank centralny może podnieść stopy już na początku przyszłego roku. Z powodu szybkiego wzrostu gospodarczego rośnie nam bowiem inflacja.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo