Przynęta na patenty

  Przynęta na patenty

  (bz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  900 mln zł - tyle pieniędzy ma trafić w przyszłym roku na stworzenie i realizację najlepszych projektów wynalazczych w ramach programu "Wędka technologiczna".
  Pod względem poziomu innowacyjności gospodarki jesteśmy na 21. miejscu wśród 25 krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu "Innowacyjność 2006" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Nakłady na badania i rozwój stanowią w Polsce około 0,6 proc. PKB, podczas gdy w UE przeciętnie to 1,8 proc. PKB.

  Jeszcze w 1998 roku udział biznesu w nakładach na badania i rozwój wynosił 0,28 proc. PKB, w 2002 - 0,13 proc., a w 2003 r. - 0,16 proc. PKB.

  - Innowacje są wdrażane głównie przez firmy duże. Małe i średnie albo nie mają pieniędzy na ten cel, albo nie widzą potrzeby zmian - tłumaczy Aleksander Żołnierski z PARP.

  Badania w praktyce

  W rozwiązaniu tego problemu ma pomóc nowy program "Wędka technologiczna" przygotowany przez międzyresortowy zespół w Kancelarii Premiera. Ma być on finansowany z budżetu państwa i wspierany funduszami unijnymi. Jak informuje szefowa zespołu - Teresa Lubińska - w latach 2007-13 Polska może otrzymać na wspieranie innowacyjności gospodarki 8 mld euro.

  Realizacja programu rozpocznie się w przyszłym roku. Na początek w państwowej kasie ma znaleźć się na ten cel 900 mln zł, w 2008 roku ma to być już 1,2 mld zł, a w 2009 - 1,5 mld zł. Pieniądze te trafią wyłącznie na badania mające szanse wprowadzenia ich w życie.

  "Wędka technologiczna" przewiduje również tworzenie nowych spółek przez wynalazców, przedsiębiorców i firmy z otoczenia biznesowego, w celu wdrażania patentów i wynalazków. Uczelnie lub jednostki badawczo-rozwojowe otrzymałyby za przekazanie praw własności intelektualnej do wynalazków określony procent przychodu z realizacji patentu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo