Konta też podróżują

  Konta też podróżują

  Agnieszka Domka-Rybka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Coraz częściej korzystamy z bankomatów za granicą. To bardzo wygodne, ale przeszkodą jest prowizja. Tylko dwa banki pozwalają wypłacać pieniądze za darmo - Bank Zachodni WBK i Fortis Bank.

  Korzystając z bankomatów w Polsce, jesteśmy przyzwyczajeni do darmowych wypłat z urządzeń, które są własnością naszego banku lub innego, z którym podpisał on umowę. Za granicą nie znajdziemy "naszych" bankomatów (poza drobnymi wyjątkami). Trzeba zapłacić prowizję.


  Debetowa czy kredytowa?


  W większości dużych europejskich miast oraz w miejscach atrakcyjnych turystycznie, można bez problemu poradzić sobie bez gotówki, płacąc tylko kartą, nawet za najmniejsze zakupy.


  Maciej Kossowski, niezależny doradca finansowy z firmy brokerskiej "Expander": - Wybierając pieniądze z bankomatu należy korzystać z karty debetowej, połączonej z rachunkiem bankowym.

  Jest to najczęściej karta Visa Electron lub Maestro. Jeśli wypłacimy pieniądze z karty kredytowej, poza wysoką prowizją, od razu zapłacimy odsetki od wypłaconej sumy. W przypadku wypłat z bankomatu, posiadacz karty nie może bowiem skorzystać z bezodsetkowego kredytu, który przysługuje mu między innymi, gdy płaci kartą za zakupy.


  Banki pobierają prowizje kwotowe lub procentowe. W pierwszym przypadku mowa o stałej sumie za dokonanie wypłaty, w drugim - procentach od wybranej kwoty. Najczęściej prowizje procentowe mają także swoją minimalną wysokość, to 5 lub 10 zł. Banki przeważnie stosują prowizje procentowe.


  Euro i dolary przeliczane na złotówki


  Gdy wybieramy z bankomatu obcą walutę (euro czy dolary), jej wartość zostanie przeliczona na złotówki (z uwzględnieniem aktualnego kursu).


  Niektóre banki oferują swoim klientom możliwość bezprowizyjnego pobierania gotówki z własnych bankomatów za granicą. I tak np. posiadacze kart do rachunków Citibanku, mogą bezpłatnie wypłacać pieniądze w dowolnym bankomacie Citibank na świecie.


  Natomiast posiadacze kart Nordea skorzystają z darmowych wypłat w bankomatach tego banku w Skandynawii.


  Także Deutsche Bank umożliwia bezpłatne pobieranie pieniędzy we własnych bankomatach i należących do Bank of America (USA), Barclays (Wielka Brytania), BNP Paribas (Francja) oraz Westpac (Australia i Nowa Zelandia).


  Wystarczy do tego posiadanie najprostszego konta osobistego wraz z kartą. Takie konto kosztuje w DB tylko 6,5 zł miesięcznie.


  Tylko dwa banki na naszym rynku umożliwiają darmowe korzystanie z dowolnych bankomatów za granicą.


  Oferta na stałe i promocyjna


  W Banku Zachodnim WBK jest to oferta promocyjna, która potrwa do końca września 2006 roku. Dotyczy ona posiadaczy "Konta 30" wraz z kartą Visa Electron 30. To specjalny rachunek dla osób które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia. Jest on prowadzony za darmo. Otwarcie konta nic nie kosztuje, może go założyć osoba, która skończyła 13, a nie przekroczyła trzydziestki. Wydanie karty Visa Electron 30 także jest bezpłatne pod warunkiem wykonania trzech transakcji bezgotówkowych w ciągu trzech miesięcy od jej wydania.


  Bezpłatne bankomaty za granicą proponuje także Fortis Bank. Jest to oferta stała, a nie jak w przypadku BZ WBK - promocja. Z bezpłatnych wypłat mogą korzystać wszyscy posiadacze rachunku "e-Pakiet". Fortis oferuje bezpłatne wypłaty zarówno z bankomatów za granicą, jak i w kraju.


  Opłata miesięczna za "e-Pakiet" wynosi 7 zł, dodatkowo trzeba jeszcze zapłacić 1 zł za kartę Visa Electron do konta.


  Warto wspomnieć jeszcze o Lukas Banku, który proponuje swoim klientom "Konto Podróżne". Za dość wysoką opłatę miesięczną, wynoszącą 30 zł, klient otrzymuje możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym bankomacie na świecie za 1 zł.


  Wysoka prowizja: to nawet 100 zł i więcej


  Przed wyjazdem trzeba zorientować się, z której karty najkorzystniej będzie wypłacać pieniądze. Warto to zrobić, bo prowizja od wypłaty gotówki w bankomacie może wynosić nawet 100 zł i więcej.


  Najkorzystniejsze w przypadku wypłat większych kwot są prowizje kwotowe. Zawsze warto też płacić kartą za zakupy w sklepach, bo nie są one obarczone prowizją.


  - Jeśli wybieramy się za granicę na dłużej, lub zamierzamy często pobierać tam gotówkę z bankomatu, powinniśmy rozważyć otwarcie rachunku, który zapewni bezpłatne wypłaty - podsumowują w "Expanderze".


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo