Jeśli zaniżyłeś wartość auta, to możesz nie...

  Jeśli zaniżyłeś wartość auta, to możesz nie dostać zwrotu akcyzy

  Agata Kozicka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Europejski Trybunał Sprawiedliwości lada moment wyda wyrok w sprawie nieuzasadnionego opodatkowania akcyzą aut sprowadzonych z zagranicy. Unia uważa, że jest to podatek paracelny, czyli niedopuszczalny w przypadku nabycia towarów w krajach Unii.

  Jak przypuszczają praktycznie wszyscy, Polska będzie musiała zrezygnować z akcyzy. Mimo to podatek ten musimy nadal płacić przy sprowadzeniu samochodu z zagranicy.


  Wnioski - odmownie


  W naszym województwie od momentu naszego wstąpienia do Unii Europejskiej sprowadziliśmy ponad 100 tys. aut z zagranicy. Wszyscy, którzy swoje cztery koło kupili używane w krajach Wspólnoty spodziewają się, że wyrok ETS zabroni Polsce stosowania tego podatku oraz nakaże jego zwrot. Już ponad 300 osób zwróciło się zatem do dyrektora Izby Celnej w Toruniu z wnioskiem o zwrot podatku. Wszyscy otrzymali decyzję odmowną. I taka zapewne będzie dopóki nie zapadnie unijny wyrok. To on określi szczegółowo, czy akcyzę trzeba zwracać i wskaże metody naliczania zwrotów.


  Zaniżyłeś - możesz nie dostać zwrotu


  Już teraz Ministerstwo Finansów zapowiada, że osoby, które zaniżyły wartość sprowadzonego pojazdu prawdopodobnie nie otrzymają zwrotu.


  Dlaczego? Bo niewykluczone, że zwrot obejmie tylko różnicę pomiędzy zapłaconą akcyzą od sprowadzonego samochodu, a szacowaną kwotą akcyzy w cenie pojazdu zakupionego wcześniej w Polsce. Aby oszacować taką kwotę urzędnicy będą musieli określić wartość rynkową sprowadzonego auta.


  Jeśli zaniżona na granicy akcyza będzie niższa od tej wyliczonej przez urzędników, to możliwe że podatnik nie otrzyma ani grosza zwrotu. - To na razie takie gdybanie, bo wszystko będzie zależało od wyroku trybunału - powiedział nam jeden z urzędników celnych. - Jeśli ten ustali, że trzeba zwracać całą kwotę wszystkim, to tak będziemy musieli zrobić. A może ETS dorzuci jeszcze do tego odsetki?może ustali, że zwrot będzie się należał tylko tym, którzy sprowadzą auto i zapłacą akcyzę po wejściu w życie wyroku.


  Jak zaniżamy podatek akcyzowy od aut sprowadzonych z Unii?


  Przykłady z naszego województwa:


  - łada niva 1,7, rok produkcji 2006, akcyza - 703 zł,


  - nissan micra, rok produkcji 2005, akcyza - 430 zł,


  - VW golf 1,6, rok produkcji 1991, akcyza - 124 zł,


  - VW golf 1,8, rok produkcji 1989 , akcyza 125 zł,


  - opel astra 1,6, rok produkcji 1994, akcyza -127 zł.  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo