Kawalerzyści z całego świata przyjadą do Grudziądza

  Kawalerzyści z całego świata przyjadą do Grudziądza

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Uznanie weteranów kawalerii w ubiegłym roku zyskał defilujący przed nimi Szwadron Reprezentacyjny WP.

  Uznanie weteranów kawalerii w ubiegłym roku zyskał defilujący przed nimi Szwadron Reprezentacyjny WP. ©Fot. PIOTR BILSKI

  W końcową fazę weszły przygotowania do kolejnego Zjazdu Kawalerzystów II RP, który w tym roku odbędzie się w Grudziądzu 19 i 20 sierpnia.
  Uznanie weteranów kawalerii w ubiegłym roku zyskał defilujący przed nimi Szwadron Reprezentacyjny WP.

  Uznanie weteranów kawalerii w ubiegłym roku zyskał defilujący przed nimi Szwadron Reprezentacyjny WP. ©Fot. PIOTR BILSKI

  - Na osiemnaste już spotkanie przybędą do Grudziądza absolwenci przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii z całej Polski, a także z Wielkiej Brytanii czy Francji - informuje Cezary Oracki, rzecznik prezydenta miasta. - Tegoroczne spotkanie kombatantów kawalerii rozpocznie się 19 sierpnia od złożenia kwiatów przy obelisku AK i generała Tadeusza Bora Komorowskiego, ostatniego komendanta grudziądzkiej uczelni kawaleryjskiej.


  Kwiaty pojawią się także przy obelisku Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii przy Chełmińskiej. Sędziwi już dziś oficerowie kawalerii odwiedzą także grudziądzki cmentarz Garnizonowy, gdzie złożą kwiaty na grobie generała Stefana Kasprzyckiego, pierwszego komendanta CWK.


  Na Cytadeli, gdzie do 1939 roku stacjonował słynny 18. Pułk Ułanów Pomorskich, przed weteranami kawalerii polskiej popisywać się będą jeźdźcy ze współczesnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Popisom towarzyszyć będzie koncert Orkiestry Dętej ze Świecia. Na popołudnie zaplanowano uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Teatrze.


  Niedzielną część dorocznego kawaleryjskiego zjazdu rozpocznie uroczysta msza święta w grudziądzkiej Kolegiacie. Goście spotkania złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Niepodległości i będą świadkami odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej wiernym towarzyszom kawalerzystów - koniom.


  "Serce jeźdźca po połowie bije z koniem" to tytuł wystawy malarstwa, którą przygotowano w grudziądzkim Muzeum, a składają się na nią eksponaty m.in. ze zbiorów oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Ekspozycja zostanie otwarta w niedzielę 20 sierpnia o godz. 13.00. Szczegółowy program kawaleryjskich uroczystości, w których przewidziany jest udział mieszkańców Grudziądza, zamieścimy na naszych łamach już niebawem.


  ---


  Organizatorami dwudniowego XVIII Zjazdu Kawalerzystów II RP są: Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, Urząd Miejski w Grudziądzu oraz Garnizon Grudziądz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo