Chcesz pomocy - zaproś komisję

  Chcesz pomocy - zaproś komisję

  (l.t.)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Protokoły komisji oceniających skutki suszy będą potrzebne przy uruchamianiu nie tylko kredytów klęskowych, ale także innych form pomocy dla rolników. Gospodarze mogą jeszcze zgłaszać się do gminnych urzędów z prośbą o oszacowanie strat.

  Wczoraj do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy dotarł dokument podpisany przez wiceministra rolnictwa - Marka Zagórskiego. Z pisma wynika, że o oszacowanie strat spowodowanych suszą powinni postarać się także wszyscy ci gospodarze, którzy chcą skorzystać z różnych form pomocy deklarowanej przez rząd. Nie tylko z kredytów klęskowych, ale także na przykład z dopłat do materiału siewnego i z pomocy socjalnej.


  - Tymczasem wielu rolników, poszkodowanych przez suszę, nie złożyło wniosków, bo nie chciało skorzystać z kredytów ani z ich prolongaty - mówi Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa.


  Komisje powołano w 144 gminach Kujawsko-Pomorskiego. 30 z nich wysłało już protokoły zbiorcze do urzędu wojewódzkiego. - W tych gminach, gdzie komisje zakończyły pracę, nadal będą szacować straty a potem komisje doślą nam protokoły uzupełniające - mówi Domicela Duszka. - Rolnicy, którzy zechcą skorzystać z innych form pomocy, nadal mogą zgłaszać się do urzędów gmin.


  Na razie nie wiadomo jakie zasady powinny obowiązywać przy szacowaniu strat na polach, gdzie już zebrano plony. - Pytanie w tej sprawie wysłaliśmy do Departamentu Finansów w ministerstwie rolnictwa - mówi Domicela Duszka.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo