MLECZARSTWO. Stanowisko Ministerstwa Finansów

  MLECZARSTWO. Stanowisko Ministerstwa Finansów

  (mf)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rolnik powinien zapłacić 19-procentowy podatek dochodowy od sumy uzyskanej ze sprzedaży swojej kwoty mlecznej - twierdzi Ministerstwo Finansów.
  Rolnik powinien zapłacić 19-procentowy podatek dochodowy od sumy uzyskanej ze sprzedaży swojej kwoty mlecznej - twierdzi Ministerstwo Finansów.
  Zamieszanie zrobiło się pod koniec maja tego roku, kiedy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej odpowiedział na pytanie rolniczki sprzedającej swoją kwotę mleczną, że podatek musi zapłacić. Tę interpretację poparł dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, a kilka dni temu w taki sam sposób o podatku od sprzedaży kwoty mlecznej wypowiedziało się Ministerstwo Finansów.
  - Umowa zbycia prawa do indywidualnej ilości referencyjnej lub jej części jest umową, do której, zgodnie z art. 555 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o sprzedaży praw majątkowych - wyjaśnia Marek Hajbos, p.o. zastępcy dyrektora biura ministra finansów. - A zatem zgodnie z art. 18 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany z tego tytułu przychód zaliczany będzie do przychodów ze sprzedaży praw majątkowych.
  I - jak utrzymuje Ministerstwo Finansów - nie ma tu nic do rzeczy, że rolnicy są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego.
  Tymczasem sprzedaż limitów produkcji mleka jest już w pewnym sensie opodatkowana. Kupujący po transakcji otrzymuje tylko 95 procent kupionego limitu. 5 procent "zabiera" ARR i w ten sposób tworzona jest krajowa rezerwa ilości referencyjnej.
  W ARR zwracają też uwagę, że od sprzedaży kwoty mlecznej rolnicy (lub firmy), którzy są płatnikami VAT muszą zapłacić 22-procentowy podatek od towarów i usług.

  ***

  W roku kwotowym 2005/2006 bydgoski oddział Agencji Rynku Rolnego zarejestrował ponad 2,5 tys. umów kupna-sprzedaży kwot mlecznych. W kraju było 50 tys. takich umów na ok. 160 mln kg mleka. Za możliwość wyprodukowania dodatkowo kilograma mleka rolnicy z naszego regionu płacą 85-90 gr.

  ***


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo