Wpiąć się w węzeł

  Wpiąć się w węzeł

  (marz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Władze Grudziądza zabiegają o to, aby drugi etap budowy autostrady A1 prowadził do Torunia. Tylko w takim przypadku budowana właśnie trasa średnicowa połączy się z węzłem autostradowym w Nowych Marzach.
  Dla Grudziądza, leżącego na uboczu głównych arterii komunikacyjnych kraju, budowana autostrada jest olbrzymią szansą. Powstające w Grudziądzu wielkie trasy: średnicowa i Droga Łąkowa będą tworzyć z przyszłą autostradą nowoczesną sieć komunikacyjną, usprawniającą - jak nigdy dotąd w Grudziądzu - ruch pojazdów.

  Pełną parą prowadzone są już roboty w Nowych Marzach na pierwszym, 90-kilometrowym odcinku autostrady A1 - do Gdańska. Rzecz w tym, aby drugi odcinek autostrady prowadził z Nowych Marz do Torunia i był wybudowany, zgodnie z planem, do 2010 r.

  Na dwa fronty

  Zabiegają o to władze Grudziądza, ale sprawa jest trudna. Wciąż nie jest pewne, czy drugi odcinek budować będzie realizująca już pierwszy etap firma Gdańsk Transport Company (jest inwestorem i ma koncesję), czy może rząd. Na wszelki wypadek prezydent Andrzej Wiśniewski stara się forsować interes Grudziądza na obu tych frontach. Przypomina o potrzebie wybudowania nowego mostu na Wiśle w pobliżu Grudziądza (jest on w planach).

  Drugi etap trasy średnicowej w Grudziądzu ma być gotowy w 2009 r i rok później połączony z autostradą A1. Apele władz Grudziądza obliczone są na to, że jednak głos prawie 100-tysięcznego miasta nie może być obojętny dla osób decydujących o przebiegu i budowie autostrady. Grudziądz liczy na to, ze autostrada i nowoczesne arterie w mieście oraz na jego obrzeżach to droga do rozwoju. Łatwiej będzie zachęcić inwestorów do zakładania firm, przyciągnąć handlowców i turystów.

  Firma Gdańsk Transport Company już wykonała w Grudziądzu i okolicach badania wpływu autostrady na środowisko naturalne. Dopóki rząd nie określi wyraźnie, że to on będzie budować drugi etap autostrady A1, firma GTC uważać się będzie za jego wykonawcę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo