Upada coraz mniej firm

    Upada coraz mniej firm

    (bel)

    Gazeta Pomorska

    Aktualizacja:

    Gazeta Pomorska

    O 17 proc. spadła liczba upadłości w Kujawsko-Pomorskiem w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

    W pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku odnotowano w kraju 379 bankructw, w roku bieżącym było ich 298. Najwięcej bankructw w tym roku dotyczyło firm zarejestrowanych na terenie województw: mazowieckiego (63), śląskiego (43) oraz dolnośląskiego (30). Na drugim biegunie, czyli wśród województw, gdzie odnotowano najmniej upadłości, znajdują się: opolskie (1), świętokrzyskie (1) oraz podlaskie (5).

    Najwięcej na Mazowszu

    - Podobnie jak w poprzednich okresach, najwięcej bankructw zanotowano w województwie mazowieckim. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wg danych na koniec drugiego kwartału 2006 już niemal połowa upadających przedsiębiorstw pochodzi z tego województwa - komentuje Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka TU Euler Hermes SA, która przygotowała raport o upadłościach. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadkowa tendencja liczby upadłości dotyczy większości województw, także województwa kujawsko-pomorskiego. U nas liczba upadłości w pierwszym półroczu br. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zmniejszyła się o 17 proc. Największy spadek liczby bankructw odnotowano w województwach świętokrzyskim (spadek o 89 proc.) oraz opolskim (spadek o 86 proc. ).

    Tylko w pięciu województwach - śląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i łodzkim odnotowano wzrost liczby upadłości. Najgorzej jest w województwie łódzkim, w którym liczba upadłości wzrosła aż o 100 proc. Spośród firm, które upadły, podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej jest spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (197). Wraz z osobami fizycznymi (45) oraz spółkami akcyjnymi (18) stanowią one zdecydowaną większość odnotowanych w pierwszym półroczu 2006 roku bankructw.

    Krucho w produkcji

    Według danych zebranych przez Euler Hermes w 2006 roku najgorzej radzą sobie firmy produkcyjne (35 proc. wszystkich upadłości), na kolejnych miejscach znalazły się usługi (20 proc.), sprzedaż hurtowa (18 proc.) oraz budownictwo (14 proc.). W 2006 roku bankructwo ogłosiły 104 firmy produkcyjne, blisko 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2005 roku, gdy odnotowano aż 129 upadłości w sektorze produkcyjnym. Spośród firm produkcyjnych najwięcej bankructw zanotowanych w 2006 roku dotyczyło producentów żywności (40), mebli (20) i wyrobów dla budownictwa (15).

    Mimo tego, że usługi znalazły się na drugim miejscu pod względem liczby bankrutujących firm, w porównaniu z pierwszym półroczem 2005 sytuacja uległa poprawie. Podczas gdy w pierwszych sześciu miesiącach 2005 roku upadłość ogłosiły 93 firmy z sektora usługowego, w 2006 roku liczba ta spadła do 61. Niemal połowę bankrutujących firm usługowych stanowiły firmy transportowe (27). Dane potwierdzają ponadto dalszą poprawę w sektorze budowlanym, gdzie w pierwszym półroczu 2006 roku zbankrutowało dwukrotnie mniej firm niż w analogicznym okresie 2005 roku. W bieżącym roku w budowlance najgorzej radziły sobie firmy zajmujące się budownictwem ogólnym i inżynierią lądową (19) oraz robotami budowlanymi (10). W branży hurtowej najczęściej upadały hurtownia budowlane (29) oraz spożywcze (19).

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Komentarze

    Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Pomorska.pl poleca

    Wideo