9,7 miliona euro w kasie Watykanu

  9,7 miliona euro w kasie Watykanu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nadwyżką w wysokości 9,7 mln euro został zamknięty budżet Stolicy Apostolskiej za rok 2005 - poinformował wczoraj w Watykanie przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, kardynał Sergio Sebastiani. Podkreślił, że to najlepszy rezultat finansowy od ośmiu lat.

  Również osobny budżet Państwa Watykańskiego ma bilans dodatni.


  Żródłem największych wpływów do budżetu Stolicy Apostolskiej są ofiary od wiernych (prawie 74 mln euro), zyski z wynajmu nieruchomości (51 mln euro) oraz operacji finansowych, czyli wpływy z posiadanych akcji i obligacji (blisko 44 mln euro).


  Z przedstawionego komunikatu wynika, że wydatki w okresie "sede vacante" - od śmierci Jana Pawła II do wyboru jego następcy - wyniosły 7 mln euro. Zawierają się w tym koszty pogrzebu polskiego papieża i konklawe.


  W tym czasie - dodał kardynał Sebatiani - zanotowano także wpływy.

  Przypomniał zwiększony napływ turystów do Muzeów Watykańskich, sprzedaż znacznie zwiększonych nakładów dziennika "LOsservatore Romano" oraz wpływy z transmisji telewizyjnych, przeprowadzanych przez Watykański Ośrodek Telewizyjny CTV.


  Prawie milion euro zysku przyniosło w 2005 roku watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana, posiadające pełnię praw autorskich do wszystkich książek i tekstów zarówno Jana Pawła II, jak i Benedykta XVI.


  Jak co roku największe wydatki, prawie 24 mln euro, pochłonęło natomiast utrzymanie Radia Watykańskiego.


  Informacji tych słuchał debiutujący na konferencji prasowej, dzień po otrzymaniu nominacji, nowy rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, który jest jednocześnie dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo