Firma Henryka Stokłosy pod lupą CBŚ i prokuratury

  Firma Henryka Stokłosy pod lupą CBŚ i prokuratury

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Policjanci i prokurator kontynuowali wczoraj przeszukanie siedziby Holdingu Farmutil HS SA w Śmiłowie i mieszkanie prywatne właściciela firmy, byłego senatora Henryka Stokłosy.

  Przeszukanie prowadzą policjanci z Centralnego Biura Śledczego i prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


  - Zabezpieczyliśmy materiały i przesłuchaliśmy świadków - powiedział wczoraj rzecznik komendanta głównego policji Zbigniew Matwiej.


  Wyjaśnił, że zabezpieczono różne dokumenty, nośniki danych informatycznych, a także przesłuchano w charakterze świadków kilka osób.


  Przeszukania są związane ze śledztwem prowadzonym przez warszawską Prokuraturę Okręgową. Mają one związek z aferą korupcyjną w Ministerstwie Finansów.


  - Pan prezes Stokłosa nie będzie rozmawiał z dziennikarzami - powiedział wczoraj rzecznik prasowy Stokłosy Marek Barabasz.


  W maju prokurator krajowy Janusz Kaczmarek potwierdził, że w jednym z wątków badanych przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, w związku z rozbiciem korupcyjnego układu w Ministerstwie Finansów pojawia się nazwisko Stokłosy.


  W maju poinformowano o rozbiciu przestępczego układu w Ministerstwie Finansów; układ przez lata działał na styku biznesu, urzędników i przestępców. Zatrzymano siedmiu podejrzewanych o korupcję urzędników resortu. Według śledczych, mieli oni tworzyć w ministerstwie w latach 1994-2004 przestępczy układ, który za łapówki załatwiał uszczuplenia podatkowe dla firm. Grozi za to nawet do 12 lat więzienia.


  Wczoraj pokrzywdzeni zorganizowali przed komendą policji w Pile pikietę przeciwko ujawnieniu przez policję danych osobowych osób, które interweniowały w sprawie nie- prawidłowości w funkcjonowaniu zakładów należących do Stokłosy. Przed siedzibą policji zebrało się 20 osób, które pikietowały przez godzinę. Miały ze sobą transparenty: "Czy policja donosi Stokłosie?" oraz "997 - telefon zaufania?".


  - Domagamy się wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych. Dodatkowo chcemy, aby poszkodowani zostali przeproszeni - powiedziała organizatorka pikiety Irena Sienkiewicz ze Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej.


  Według protestujących, to z policji miały się wydostać dane osób, które dzwoniły z prośbą o interwencję w związku z odorem, który wydobywał się z zakładów utylizacji odpadów w Śmiłowie, należących do byłego senatora. Listę z nazwiskami osób interweniujących w tej sprawie otrzymali radni powiatu pilskiego oraz dziennikarze jednego z ogólnopolskich tygodników. Lista ta miała trafić też do rąk Henryka Stokłosy.


  - Naszym zdaniem złamano tu ustawę o ochronie danych osobowych oraz ustawę o policji, która w tym wypadku nie chroni dostatecznie obywateli - dodała Sienkiewicz.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo