Ropa zdrożeje do 100 dolarów za baryłkę

  Ropa zdrożeje do 100 dolarów za baryłkę

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Irański minister ds.ropy naftowej Kazem Vaziri-Hamaneh uprzedził w niedzielę, że jego kraj użyje ropy jako broni, "jeśli interesy Iranu zostaną zaatakowane" - podała irańska telewizja państwowa.

  Rozważając możliwe sankcje wspólnoty międzynarodowej w kryzysie wokół irańskiego programu nuklearnego, irański minister powiedział, że "w przypadku sankcji przeciwko sektorowi naftowemu Iranu (...) cena ropy wzrośnie do co najmniej 100 dolarów" za baryłkę.


  Iran jest czwartym światowym producentem ropy naftowym.


  Ofertę dla Iranu, mającą na celu przekonanie Teheranu, by powstrzymał swój program nuklearny, uzgodniło na początku czerwca sześć światowych potęg - Chiny, Rosja, Francja, USA, W. Brytania i Niemcy.


  Oferta - według prasy amerykańskiej - obejmuje udostępnienie Iranowi amerykańskich technologii rolnych, a także sprzedaż części zamiennych dla przestarzałych samolotów irańskich.


  Zachód uważa, że Iran, wzbogacając uran, dąży do zdobycia broni jądrowej. Władze w Teheranie zapewniają, że ich program atomowy ma pokojowy charakter i służy produkcji energii elektrycznej.


  Tymczasem irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki oświadczył w sobotę w Berlinie, że Iran chce wznowienia negocjacji w sprawie programu atomowego, ale bez ustalania jakichkolwiek warunków wstępnych.


  Za konstruktywne uznał Mottaki rozmowy z szefem dyplomacji Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Podkreślił, że Iran dostrzega pozytywne punkty w przedłożonej przez sześć światowych mocarstw propozycji zachęt do rezygnacji ze wzbogacania uranu, ale ma też pytania w tej sprawie. - W tej chwili pakiet ofert jest studiowany przez Iran - przypomniał Mottaki.


  Minister Steinmeier ostrzegł natomiast, że obie strony - sześć mocarstw i Iran - są w decydującej fazie - "albo konflikt będzie trwał, albo wykorzystamy szansę i drogę do wszechstronnej współpracy z Iranem". Ocenił, że wstrzymanie przez Teheran prac nad uranem mogło by stworzyć "odpowiednie warunki" do powrotu do stołu negocjacyjnego.


  - Mogę tylko powtórzyć i ponaglić Iran by bardzo szybko dokonał wstrzymania wzbogacania uranu, by umożliwić początek negocjacji" - powiedział minister Steinmeier.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo