Terroryści zabili czterech rosyjskich dyplomatów

  Terroryści zabili czterech rosyjskich dyplomatów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie terrorystyczne oświadczyło w komunikacie zamieszczonym w niedzielę w internecie, że zabiło czterech uprowadzonych w Iraku rosyjskich dyplomatów.

  Obok oświadczenia umieszczono też krótkie nagranie wideo z egzekucji dwóch mężczyzn - rzekomych Rosjan. Jednemu z nich ucięto głowę, drugiego zastrzelono. Wcześniej pokazano też czterech mówiących po rosyjsku mężczyzn.


  "Przedstawiamy wprowadzenie w życie prawa Allacha przeciw rosyjskim dyplomatom, ku pokrzepieniu wiernych - brzmiało opublikowane w internecie oświadczenie porywaczy z Rady Zgromadzenia Mudżahedinów. - Dotyczy to zemsty za naszych braci i siostry, za tortury, cierpienia, śmierci i wysiedlenia czynione przez niewierne władze rosyjskie".


  Wiarygodności oświadczenia nie udało się dotychczas potwierdzić.


  Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że sprawdza autentyczność informacji o zamordowaniu swych dyplomatów. "MSZ Federacji Rosyjskiej, wykorzystując wszystkie swe możliwości, sprawdza prawdziwość informacji" - powiedział w Moskwie rzecznik ministerstwa Michaił Kamynin.


  Rosjanie zostali uprowadzeni 3 czerwca w drodze do rosyjskiej ambasady w Bagdadzie. Samochód, którym jechali, został zaatakowany przez niezidentyfikowanych sprawców. Zginął wówczas jeden z Rosjan, a czterej, w tym III sekretarz ambasady, zostało porwanych.


  Później do uprowadzenia przyznała się powiązana z Al-Kaidą Rada Zgromadzenia Mudżahedinów, która przed tygodniem w zamian za uwolnienie zakładników zażądała od Federacji Rosyjskiej wycofania się z Czeczenii i uwolnienia wszystkich muzułmańskich więźniów.


  Na spełnienie żądań porywacze dali władzom Rosji 48 godzin. Gdy minął wyznaczony czas, terroryści wydali na Rosjan wyrok śmierci.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo