Po prostu rekordowy maj

  Po prostu rekordowy maj

  (bz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rzeczywistość przerosła optymistyczne prognozy analityków: tak dobrych wyników krajowy przemysł nie zanotował od maja 2004 roku.

  Stanisław Kluza, wiceminister finansów

  Stanisław Kluza, wiceminister finansów


  Wstępne szacunki wskazują na to, że wzrost PKB w drugim kwartale będzie zbliżony do 5 proc. Pomimo dużej dynamiki produkcji i skorygowania prognozy wzrostu gospodarczego nie ma obecnie zagrożenia dla inflacji.  Ekonomiści prognozowali bowiem, że w maju sprzedaż w przemyśle zwiększy się o około 15 proc. Tymczasem GUS ogłosił, że firmy wyprodukowały i sprzedały towary warte 19,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2005 roku.

  A kwitły wszystkie branże. Najlepsze wyniki odnotowali producenci sprzętu RTV - ponad 70 proc. wzrost oraz samochodów - 40,6 proc. wzrost. W tyle nie pozostawali też producenci maszyn i aparatury elektrycznej, a także wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych, poprawiając swoje wyniki o co najmniej 20 proc.

  Po tak optymistycznych danych o przemyśle wielu ekonomistów podniosło prognozy wzrostu Produktu Krajowego Brutto na drugi kwartał. Marek Zuber, doradca ekonomiczny premiera szacuje, że w całym roku wzrost może przekroczyć nawet 5 proc. Podobnego zdania jest resort finansów, który skorygował swoją prognozę wzrostu PKB na drugi kwartał i cały 2006 rok.

  Według Larsa Christensena, ekonomisty Danske Banku, motorem wzrostu naszej gospodarki mają być zwiększona konsumpcja dóbr i inwestycje. Skoro produkcja przemysłowa rośnie w tak szybkim tempie, firmy będą skłonne angażować nadwyżki finansowe w nowe przedsięwzięcia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo