Dlaczego prezydent Lech Kaczyński nie był w Londynie?

  Dlaczego prezydent Lech Kaczyński nie był w Londynie?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Prezydent Lech Kaczyński nie wziął udziału w obchodach 80 urodzin brytyjskiej królowej. Jego oficjalna wizyta w Londynie na zaproszenie Tonyego Blaira została odwołana - napisał wczoraj "Dziennik".

  Taka decyzja to ewenement w świecie dyplomacji, bo do zmiany planów na tak wysokim szczeblu dochodzi rzadko, i to zawsze z istotnego powodu - zaznacza gazeta.


  A ta wizyta miała być szczególna, bo 17 czerwca w Londynie prezydent Kaczyński wraz z małżonką mieli być przyjęci na audiencji przez obchodzącą 80. urodziny królowa Elżbietę II. Dłoń brytyjskiej monarchini w jej rezydencji ściskali dwaj poprzednicy Kaczyńskiego. Prezydent Lech Wałęsa i prezydent Aleksander Kwaśniewski. Lech Kaczyński będzie musiał jeszcze poczekać.


  Przygotowywaną od wielu miesięcy czerwcowa wizytę Kaczyńskiego odwołał brytyjski premier.

  Poprosił, by przełożyć ją na koniec czerwca - już po uroczystościach związanych z urodzinami królowej. Ta data nie spodobała się stronie polskiej. Wizyta została więc odwołana. - Przełożona - prostuje szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak. Ale termin następnego spotkania nie został określony.


  Zdaniem rozmówcy "Dziennika", zawodowego dyplomaty, Brytyjczycy dali wyraźny sygnał Polakom, że coś zgrzyta między naszymi państwami.


  - To się zdarza. Ja rozumiem, że media muszą się doszukiwać zawsze "drugiego dna" we wszystkich najzwyczajniejszych objawach życia politycznego, społecznego, ale to się zdarza w stosunkach międzynarodowych, że wizyty są przekładane - odniósł się do tych informacji sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Maciej Łopiński. Minister zapewnił, że stosunki między Polską a Londynem są dobre.


  "Zauważyliśmy szereg nieścisłości w dzisiejszych informacjach medialnych dotyczących wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Wielkiej Brytanii" - napisano wczoraj w oświadczeniu ambasady brytyjskiej w Warszawie. "Nie ma cienia prawdy w sugestiach, że przełożenie wizyty spowodowane było czymkolwiek innym niz problem z ustaleniem dokładnego terminu spotkania. W tej chwili poszukujemy nowego terminu wizyty, jesienią" - dodano.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo