(bel)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Przedsiębiorcy krytykują założenia do ustawy budżetowej na przyszły rok.
  Według Konfederacji Pracodawców Polskich w założeniach do budżetu na rok 2007 nie widać elementów sprzyjających polskiej przedsiębiorczości. Dlatego nadal aktualne są apele przedsiębiorców o zmniejszenie podatków, liberalizację Kodeksu pracy czy ograniczenie pozapłacowych kosztów pracy. - Mam wrażenie, że rząd liczy na to, iż wysiłkiem przedsiębiorców nasza gospodarka uczyni kolejny krok naprzód. Zapewne tak się stanie, ale przy wsparciu rządowym moglibyśmy uczynić nie krok, ale dwa kroki do przodu.
  Stwierdzenie wicepremier Zyty Gilowskiej, że gospodarka ma się lepiej od finansów publicznych, odbieram jako pochwałę przedsiębiorców, ponieważ to oni są twórcami obecnego sukcesu gospodarczego - komentuje Andrzej Malinowski, prezes Konfederacji Pracodawców Polskich (na zdjęciu). Optymistyczne zapowiedzi dotyczące wzrostu zatrudnienia do ponad 9 mln osób i spadku bezrobocia o 1,5 pkt, czyli do ok. 14,9 proc. - to efekt zarówno dobrej koniunktury gospodarczej, jak i zasługa przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy. Przedsiębiorcy skupieni w Konfederacji Pracodawców Polskich obawiają się, że nie będzie to budżet stymulujący rozwój przedsiębiorczości i gospodarki. Dlaczego? Ponieważ założenia budżetowe nie przewidują zmian, które w sposób skuteczny przyciągałyby inwestycje, ani takich, które dotyczyłyby inwestowania w naukę czy edukację. Nie zmienił się sam system konstrukcji budżetu. - Liczyliśmy na to, że będzie to budżet zadaniowy, w którym wydatki przeznaczane są na konkretne cele. Uważam także, że prognoza tempa wzrostu gospodarczego na poziomie 4,6 proc. PKB jest niedoszacowana. W porównaniu z innymi krajami, gdzie wzrost ten szacuje się na poziomie 6-10 proc., oznaczałoby to nawet pewnego rodzaju stagnację - podkreśla Andrzej Malinowski.

  Zdaniem pracodawców budżet 2007 to budżet kontynuacji, poddany jedynie niewielkiemu liftingowi.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo