Fach z przyszłością

  Fach z przyszłością

  (dan)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na naukę w "zawodówkach" w Inowrocławiu młodzież decyduje się w ostateczności. A pracodawcy coraz chętniej poszukują właśnie absolwentów z gotowym fachem w ręku.

  Murarze, ślusarze, cieśle, hydraulicy... Coraz bardziej brakuje ich na rynku pracy. Starsi wyjeżdżają za granicę. Młodsi niechętnie kształcą się w tym kierunku.


  Góra podań


  Większe niż zwykle zainteresowanie kierunkami zawodowymi zauważył jednak Michał Mikołajewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Podań na kierunki zawodowe, zwłaszcza budowlane, jest dużo więcej. Obawia się, że pod koniec czerwca okaże się, iż ta góra podań stopnieje.

  Młodzież składa bowiem podania do wielu szkół. - Zawodówkę traktuje jako ostateczność - mówi dyrektor Mikołajewski. - W społeczeństwie pokutuje błędne przekonanie, że licea są lepsze, że ich absolwenci mają wyższy status. Doświadczenie podpowiada nam co innego. W kraju potrzebni są nam fachowcy.


  Rodzice podpowiadają


  Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu Ewa Taranczewska zauważa, że od lat szkoła ma problemy ze stworzeniem jednej klasy o profilu zawodowym. - Uczniowie chętniej wybierają liceum. Często rodzice nie pozwalają swym dzieciom wybrać kierunek zawodowy. Uważa się go za coś gorszego. A to nieprawda. Aktualnie jej szkoła uczy zawodu montera elektronika. Kiedyś kształciła też ślusarzy. - Wśród uczniów nie było jednak zapotrzebowania na ten zawód, więc umarł on śmiercią naturalną - mówi Taranczewska.


  Efekty już widać


  Najprawdopodobniej szkoły zawodowe czeka renesans. Jeszcze kilka lat temu o tego typu placówkach mówiono, iż "produkują" one bezrobotnych. Tym razem jest inaczej. Efekty już widać. Do dyrektora Mikołajewskiego zgłaszają się konkretne firmy, które chcą zatrudniać jego absolwentów. Dyrektor nie może wpłynąć na uczniów, by propozycje firm przyjmowali. Fakt, iż takie oferty się pojawiają, napawają optymizmem.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo