Niejedno wesele chłopaki obskoczyły

  Niejedno wesele chłopaki obskoczyły

  Tekst i fot. Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Niejedno wesele chłopaki obskoczyły
  - Śliwice nie mają wielu utalentowanych ludzi, a nawet jak mają uznanie w świecie, to ich często nie znamy. Trzeba to zmienić - mówiła w sobotę Teresa Cherek-Kanabaj podczas nadania festiwalowi w Śliwicach imienia Leona Landowskiego.
  Niejedno wesele chłopaki obskoczyły

  Leon Landowski - urodzony w 1942 roku śliwiczanin był synem właścicieli piekarni, ale od najmłodszych lat pasjonował się muzyką. O tym, że gmina ma wybitnego kompozytora, powiedział na jednym z festiwali Zenon Waszak - nieżyjący już kapelmistrz z Więcborka. - Zenon Waszak był mocno związany z naszym festiwalem - przypomniała Cherek-Kanabaj. -To on nam przypomniał, kim był Leon Landowski.


  Na nadaniu imienia była żona muzyka - Jolanta Landowska i siostra, Zofia Wojciechowska z rodziną.

  - Jestem wzruszona, że uczczona została pamięć mojego męża. Minęło już jedenaście lat, ale ja do tej pory nie mogę się uspokoić po jego śmierci - mówiła pani Jolanta, i nie tylko ona miała wtedy łzy w oczach.


  Śliwiczanie Landowskiego znają i pamiętają. - Grał tu na zabawach razem z ojcem pani Teresy Cherek-Kanabaj. I Kamratowski z nimi grał - przypomina Henryk Glaza. - Jego muzyka tu się zaczęła, na naszych śliwickich scenach. Niejedno wesele chłopaki obskoczyli. A był do tego człowiekiem skromnym, niekonfliktowym, co się przecież rzadko u ludzi z artystyczną duszą zdarza. I rodzinę jego szanowali. Oni wszyscy byli muzykalni.


  Po raz pierwszy śliwicki festiwal orkiestr dętych był dwudniowy. Wczoraj z okazji VII już spotkania dętych strażackich na scenie zaprezentowały się orkiestry z całego województwa. O tym, jakimi pucharami je nagrodzono, jutro.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo