Otworzyć te drzwi

  Lucyna Sztandera

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Konferencja regionalna na temat "Trudne dzieci - jak je zrozumieć, wspierać i zmieniać" odbyła się w ubiegłym tygodniu z inicjatywy stowarzyszenia "Dorośli-Dzieciom" w hotelu "Jan".

  - Trudne dzieci to nie tylko takie, które sprawiają trudności swoim zachowaniem dorosłym. Często to dzieci, których tragiczna historia przemocy, braku miłości i opuszczenia przez dorosłych toczy się za zamkniętymi drzwiami. Często są niezrozumiane, bo trudno im samym poradzić sobie z tym, z czym nie radzą sobie dorośli. Są trudne, bo nikt ich nie nauczył norm i nie uporządkował świata - podkreśla Danuta Daszkiewicz ze Świetlicy Terapeutycznej w Sępólnie.


  Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawili najnowsze koncepcje, a praktycy mówili o swoich metodach i doświadczeniach pracy z dziećmi.


  Wykładowcy zapoznali zebranych z kompetencjami socjoterapeutów do stosowania strategii wspierająco-akceptującej. Prof. dr hab. Maria Deptała rozważała, co można zrobić, by zmniejszyć popyt na substancje psychoaktywne. "Przezwyciężanie nieśmiałości u dzieci" to temat prezentacji autorskiego programu dr Małgorzaty Zabłockiej. Duże zainteresowanie wzbudziło zastosowanie artterapii w pracy z dzieckiem z zaburzeniami w zachowaniu, omawiane przez Katarzynę Kucharską-Józefowicz i Alicję Hoppe. Dr Jolanta Jarczyńska zaprezentowała kwestionariusz ankiety do badania czynników ryzyka występujących w środowisku rodzinnym gimnazjalisty, a Blanka Poćwiardowska z UKW - wybrane metody pracy socjoterapeutycznej.


  Była wystawa prac uczestników zajęć w Świetlicy Terapeutycznej oraz porozwieszane wypowiedzi dzieci, które wyrażały potrzebę pomocy.


  - Nie jest sztywno. Kameralne grono sprawia, że mamy lepszy kontakt ze sobą. Z pewnością konferencja skłoniła wszystkich do refleksji, nad tym co jeszcze trzeba zrobić, by profesjonalnie wpierać dzieci - powiedziały Jolanta Jarczyńska z UKW i Aleksandra Warsińska-Prochowicz, pedagog specjalny, socjoterapeuta.


  Konferencja była współfinansowana przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego i Urząd Miejski w Sępólnie.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo