Figa z makiem dla marszałka

  Figa z makiem dla marszałka

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Uchwała sejmiku województwa przenosząca powiat rypiński z okręgu wyborczego włocławskiego do grudziądzkiego narusza prawo - orzekł komisarz wyborczy w Bydgoszczy Wiktor Gromiec.

  Przypomnijmy, że 15 maja sejmik przyjął wspomnianą uchwałę trzema głosami, po zarządzeniu dyscypliny klubowej. W uzasadnieniu do niej powołano się na uwarunkowania historyczne, ciążenie społeczno-gospodarcze, petycje mieszkańców oraz chęć przywrócenia więzi łączących wyborców przed 1999 rokiem. W praktyce okazało się, że te argumenty nie dotyczą powiatu rypińskiego, a jedynie radziejowskiego, o którym również była mowa w uchwale.


  Protestowały lokalne władze i radni sejmiku z naszego terenu, Marek Bruzdowicz (PO) oraz Marek Kalinowski (PiS). Ci ostatni mieli najwięcej do stracenia, bo część elektoratu np. z powiatu lipnowskiego czy włocławskiego.


  - Podział województwa na okręgi wyborcze jest stały - uważa komisarz wyborczy w Bydgoszczy Wiktor Gromiec. - Przepisy ordynacji wyborczej dopuszczają możliwość dokonania zmiany jedynie w jasno określonych przypadkach.


  Powody to zmiany: liczby mieszkańców powiatu lub województwa, liczby radnych sejmiku województwa, liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych, w podziale terytorialnym państwa.


  - W przypadku Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie zachodzą żadne z wymienionych wyżej okoliczności - mówi Gromiec. - Pomimo to marszałek skierował uchwałę pod obrady sejmiku, a on uchwalił kwestionowane rozstrzygnięcie. Już 20 lutego wysłałem do przewodniczącej sejmiku i marszałka pismo zawierające szczegółową analizę możliwości dokonywania zmian w podziale na okręgi wyborcze.


  24 maja komisarz wyborczy wystąpił do wojewody o uchylenie uchwały sejmiku. W międzyczasie w tej samej sprawie do komisarza wystąpiła Rada Powiatu Rypińskiego, popierana przez radnych z Lipna. Z uwagi na zdublowanie stanowisk, rozpatrzenie skargi Rypina zostało zawieszona do czasu wydania decyzji przez wojewodę Józefa Ramlaua.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo