Zbiorowo wypędzeni

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Premier Bawarii Edmund Stoiber, w przemówieniu wygłoszonym w niedzielę podczas zjazdu ziomkostwa Niemców sudeckich w Norymberdze, nazwał przymusowe wysiedlenia Niemców po II wojnie światowej aktem sprzecznym z prawem międzynarodowym i zbrodnią przeciwko ludzkości.

  Premier Bawarii był gościem honorowym zjazdu odbywającego się pod kontrowersyjnym hasłem "Wypędzenie jest ludobójstwem - przyszłość należy do prawa do stron ojczystych". Niemiecki historyk Martin Schulze-Wessel uznał tegoroczne motto za bardziej agresywne niż w czasach zimnej wojny.


  Po zakończeniu II wojny światowej z Czechosłowacji przymusowo wysiedlono ok. 3 mln Niemców. Większość z nich osiedliła się w Bawarii. Stoiber jest, podobnie jak jego poprzednicy na stanowisku premiera, patronem ziomkostwa Niemców sudeckich.


  Stoiber powiedział, że wszyscy Niemcy byli odpowiedzialni za drugą wojnę światową oraz związane z nią "straszne wydarzenia i cierpienia" narodów w okupowanych krajach.


  - Wszyscy Niemcy dotknięci zostali następnie w taki sam sposób skutkami nalotów bombowych, niewoli, cierpieniem i śmiercią - dodał jednak.


  - Najcięższy los spotkał bez wątpienia Niemców na wschód od Odry i Nysy, na wschód od Smreczanów (Fichtelgebirge) i Lasu Bawarskiego. Pozbawiono ich całego majątku i stron ojczystych. Zostali zbiorowo wypędzeni jak ludzie pozbawieni praw. To było sprzeczne z prawem międzynarodowym, to była zbrodnia przeciwko ludzkości - powiedział Stoiber.


  Zapowiedział, że chce "zaleczyć dokonaną niesprawiedliwość". Przyznał, że "materialnej restytucji" chyba nie da się już przeprowadzić: - Trzeba jednak przeprowadzić moralną restytucję.


  Zaapelował, by przywrócić Niemcom sudeckim godność obywateli Czech, odebraną im z mocy dekretów wydanych po wojnie przez prezydenta Edvarda Benesza.


  Premier Stoiber zadeklarował gotowość do pojednania z Czechami, zastrzegł jednak, że wymaga ono kompromisów, czyli "brania i dawania".

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo