Kto jest kim

  JANUSZ BRODZIŃSKI

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Komendantem Harcerskiego Kręgu Seniora im. Zawiszy Czarnego jest harcmistrz Włodzimierz Duch.

  Urodził się w Tupadłach, jako jeden z pięciu synów kowala zatrudnionego w Zakładach Sodowych. W Szkole Podstawowej w Mątwach w 1951 r. wstąpił do ówczesnej Organizacji Harcerskiej. Przeszedł wszystkie stopnie funkcyjne i doczekał się odrodzenia ZHP w 1957. Jako najmłodszy uczestnik ukończył kurs dla drużynowych i przez 6 lat prowadził męską drużynę w szkolnym szczepie.


  Po wojsku skoncentrował się na pracy zawodowej. W Bydgoskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego zdobył kwalifikacje operatora ciężkich maszyn budowalnych i drogowych. W ramach tej firmy m. in. budował M-II, czyli najnowszą część Inowrocławskich Zakładów Chemicznych. Potem pracował jeszcze w Spółdzielni Tansportu Wiejskiego i w Zakładzie Energetyki Cieplnej, skąd w 1998 r. po dwóch zawałach przeszedł na rentę.


  Do ZHP wrócił za sprawą kolegów-harcerzy Jerzego Szepieli i Adama Polasika, kiedy przygotowywali jubileusz mątewskiej drużyny.

  Dołożył rękę do nadania ostateznego kształtu rzeźbionej kolumnie dha Franciszka Kuźmińskiego, zdobiącej dziś siedzibę Hufca ZHP. Związał się z Kręgiem Seniorów, w którym w latach 1995-2003 był zastępcą komendanta, a od 2003 r. - komendantem. Odznaczony jest Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaczeniami ZHP.


  Przywiązuje duża wagę do ceremoniału i zewnętrznej prezencji harcerskiej. Razem z kolegami uczestniczy we wszystkich złazach i spotkaniach seniorów oraz zlotach harcerstwa, m. in. był w Spale, Zegrzu, Gnieźnie i innych. Czas wypełnia mu praca w ogródku i harcerstwo. Ubolewa, że w Mątwach nie ma już drużyny i tylko druhna Bożena Szepiela i on ukazują się tam publicznie w instruktorskich mundurach.


  Harcerką była w młodości żona, Maria. Syn Krzysztof jest automatykiem w IZCh. Może zuchem zostanie 6-letni obecnie wnuk Marcin.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo