Handlowiec i inżynier to najpilniej poszukiwani fachowcy

  Handlowiec i inżynier to najpilniej poszukiwani fachowcy

  (bz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Takie informacje ukazuje raport "Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2006", przygotowany przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
  Z raportu wynika, że od początku tego roku oferty pracy sypią się jak z rękawa. Tylko przez pierwsze trzy miesiące do portalu trafiła już prawie połowa tego, co w całym 2005 roku.

  Oni chcą zatrudniać

  Najwięcej miejsc pracy oferuje handel. - Systematyczny wzrost liczby ofert w handlu świadczy o wciąż dużym potencjale tej branży, ale też i o wzrastającej konkurencji - wyjaśnia Przemysław Gacek, prezes Pracuj.pl.

  Na kolejnych miejscach plasuje się przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. - Obecność dwóch tak różnych branż na drugim i trzecim miejscu wśród ofert na naszym portalu jest w pewnym sensie odzwierciedleniem światowych tendencji. Wzrost gospodarczy koncentruje się z jednej strony na zaawansowanych technologiach, z drugiej - na wydobyciu i przetwórstwie surowców, głównej części przemysłu ciężkiego - tłumaczy Gacek.

  Poza tym przybywa ofert pracy w przemyśle lekkim, budownictwie i nieruchomościach, a także w bankowości, finansach i ubezpieczeniach.

  O raporcie

  Raport "Rynek pracy specjalistów" został przygotowany na podstawie analizy przeszło 22 tys. ofert pracy, które zostały zamieszczone w I kwartale 2006 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem.

  Tradycyjnie już najmniej ofert pochodziło z działki prawniczej oraz edukacyjno-szkoleniowej.

  Inżynier w czołówce

  Jako że największym "dawcą" ofert zatrudnienia jest handel, siłą rzeczy najczęściej poszukiwani są handlowcy, sprzedawcy, ale też fachowcy do obsługi klienta. - Tak duża liczba propozycji pracy dla specjalistów od pozyskiwania i obsługi klientów świadczy o tym, że firmy cały czas starają się poprawić swoją konkurencyjność - komentuje Przemysław Gacek. Nie brakuje też ofert dla inżynierów, to druga - zaraz po handlowcach - najczęściej poszukiwana grupa zawodowa.

  Poza tym firmy coraz częściej potrzebują informatyków specjalizujących się w administracji oraz w oprogramowaniu.

  Gdzie szukać roboty?

  Niezmiennie w liczbie ofert pracy przoduje Mazowsze. - Z jednej strony można to tłumaczyć dobrą koniunkturą gospodarczą, na której centrum biznesowe kraju z pewnością korzysta - przekonuje prezes Pracuj.pl.- Z drugiej wzrastającą liczbą miejsc pracy w innych regionach oraz emigracją specjalistów za granicę. Ktoś musi zastąpić specjalistów opuszczających Warszawę.

  Na drugą pozycję wysunęło się województwo dolnośląskie. - W tym przypadku przyczyna jest oczywista. Znaczące inwestycje zagraniczne w tym regionie zwiększają popyt na nowych pracowników - mówi Gacek. Kujawsko-Pomorskie plasuje się dokładnie pośrodku województw, pod względem liczby ofert pracy.

  Systematycznie przybywa propozycji zatrudnienia od zagranicznych pracodawców. Już co 20 oferta na portalu Pracuj.pl pochodzi spoza Polski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo