Czekolada na pamięć

  Czekolada na pamięć

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Najnowsze badania wskazują, że mleczna czekolada może poprawiać funkcjonowanie mózgu.

  - Czekolada zawiera wiele substancji stymulujących, jak teobromina, fenetylamina (fenyloetyloamina) i kofeina - powiedział doktor Bryan Raudenbush z Wheeling Jesuit University w Wirginii Zachodniej w USA.


  - Już wcześniej było wiadomo, że substancje te same z siebie zwiększają czujność i uwagę; odkryliśmy, że poprzez spożywanie czekolady można uzyskać efekt stymulacji i nasilenia funkcji umysłowych - wyjaśnił.


  Aby zbadać skutki oddziaływania na mózg różnego typu czekolady, Raudenbush i jego zespół podawali ochotnikom podzielonym na cztery grupy 85 gramów czekolady mlecznej, 85 gramów czekolady czarnej, 85 gramów czekoladopodobnego wyrobu z chleba świętojańskiego. Grupie kontrolnej nie podawano nic. Po 15 minutach od podania czekolady lub chleba świętojańskiego uczestnicy eksperymentu poddawani byli różnorodnym testom neuropsychologicznym, badającym zdolności poznawcze, w tym pamięć, czas reakcji, czas uwagi i zdolność rozwiązywania problemów.


  - Złożone wyniki dla pamięci słów i pamięci wizualnej były o wiele wyższe przy mlecznej czekoladzie niż przy innych - powiedział Raudenbush.


  Spożywanie mlecznej i ciemnej czekolady łączono z lepszą kontrolą impulsów i lepszym czasem reakcji. Obecne odkrycie dostarcza dowodów na to, że dzięki konsumpcji czekolady uwalniają się substancje odżywcze i funkcje kognitywne ulegają wzmocnieniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo