Będą pamiętać o proboszczu

  Będą pamiętać o proboszczu

  Anna Maria Zdrenka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Będą pamiętać o proboszczu

  ©Aleksander Knitter

  Tłum mieszkańców Żalna i okolicznych miejscowości, uczniowie, poczty sztandarowe oraz duchowni pożegnali wczoraj zamordowanego proboszcza ks. Henryka Krolla.
  Będą pamiętać o proboszczu

  ©Aleksander Knitter

  Według szacunków policji w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział 2,5 tysiąca osób. W niewielkim kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zgromadziło się ok. 200 duchownych, a także delegacje władz państwowych, samorządowych i organizacji. Tłum ludzi stał także wokół kościoła, żeby modlić się i odprowadzić proboszcza na miejsce wiecznego spoczynku.


  Szpaler uczniów


  W czasie wynoszenia trumny z kościoła rozległy się oklaski. Z kolei przy wejściu na cmentarz czekał szpaler uczniów Zespołu Szkół w Żalnie, trzymających kwiaty. Żegnano księdza także dźwiękiem strażackich syren.


  Mszy św. żałobnej przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii mówił o bezradności wobec tego, co się stało. - W historii diecezji to pewnie pierwsza zbrodnia, zabójstwa kapłana. Pierwsza zbrodnia i akurat w sposób tak wyrafinowany wykonana - mówił. Wspominał ks. Henryka Krolla jako pracowitego, życzliwego, wyjątkowo serdecznego. Mówił, że głosił prawdę i wartości zasadnicze, bronił zasad, które są lekceważone, a takie osoby nie są lubiane. Przypomniał o pogróżkach, którymi proboszcz był nękany.


  Ksiądz dziekan Jarosław Kaźmierczak zaznaczył, że ks. Kroll był bardzo nowoczesny i wykorzystywał Internet do ewangelizacji. Przypomniał, że dochodziło już do napadów na plebanie, w ostatnim półroczu były trzy, a kilka lat temu zamordowana została gospodyni księdza w Silnie.


  W imieniu parafian proboszcza pożegnał Marek Kalisz, wicedyrektor Zespołu Szkół. Zapewnił, że mieszkańcy żyć będą w zgodzie z zasadami głoszonymi przez proboszcza i będą o nim pamiętać.


  Zabójstwo ideologiczne


  W pogrzebie uczestniczył premier Roman Giertych. Zabierając głos na cmentarzu, nazwał zabójstwo ks. Krolla ideologicznym. Stwierdził, że ksiądz został zamordowany w 25 rocznicę nieudanego zamachu na Jana Pawła II. Przypomniał, powołując się na "Pomorską", o anonimach z groźbami, że jeśli nie przestanie mówić o komunizmie, to poniesie śmierć jak ks. Popiełuszko. - To nie były czcze pogróżki, jak widać - mówił Giertych. - Ta śmierć, której wynikiem na pewno będzie dobro, była na pewno również rezultatem tego siania nienawiści, które się dzieje i działo wobec kościoła, wobec tych którzy służą prawdzie dla świata - dodał.


  Giertych wspomniał też o zaangażowaniu księdza Krolla w wychowanie młodzieży. Zaapelował do policji i prokuratury, aby znalazły sprawców tej okrutnej zbrodni.


  Wyjaśnić inne morderstwa


  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który zapowiedział swój udział w uroczystości, nie dotarł. Ale w przekazanym liście zapewnił, że bardzo sobie cenił działalność księdza Krolla i objął nadzór nad prowadzonym śledztwem. Zapewnił, że zrobi wszystko, by ująć morderców. - A jest to o tyle ważne, że być może za sprawą wyjaśnienia tego czynu, wyjaśnimy również inne męczeńskie śmierci - mówił poseł PiS Antoni Mężydło, odczytujący list ministra Ziobro.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo