Jednak bez Grudziądza?

  Jednak bez Grudziądza?

  (ado)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wszystko wskazuje na to, że poniedziałkowa uchwała sejmiku o przeniesieniu powiatu rypińskiego z okręgu wyborczego włocławskiego do grudziądzkiego jest niezgodna z ustawowymi zapisami. Tak przynajmniej uważa delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy. <b>

  Przypomnijmy, że do okręgu wyborczego zostaliśmy przyłączeni mimo protestów lokalnych władz i radnych sejmiku z naszego terenu Marka Kalinowskiego (PiS) i Marka Bruzdowicza (PO). Podczas poniedziałkowej sesji także szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej Piotr Całbecki zapowiedział, że klub wystąpi do wojewody o unieważnienie uchwały. Jako argument podał zapis ordynacji wyborczej do sejmików mówiący o tym, że zmiany okręgów wyborczych dokonuje się wtedy, gdy w województwie zajdą znaczne ruchy demograficzne lub administracyjne.


  W bydgoskiej delegaturze KBW dowiedzieliśmy się, że by zmieniać okręgi wyborcze, muszą ku temu zaistnieć przesłanki ustawowe. Wśród nich są: zmiany w podziale terytorialnym państwa czy zmiany liczby mieszkańców województwa, powodujące, że liczba wybieranych do sejmiku radnych z danego okręgu musiałaby ulec zmianie.


  - Na czwartkową sesję zaprosiliśmy marszałka Waldemara Achramowicza. Podejmiemy uchwałę o skardze na uchałę sejmiku i skierujemy ją do dyrektora delegatury KBW w Bydgoszczy. Tym tematem zajmują się też władze powiatu lipnowskiego, które wspierają nasz protest - informuje wicestarosta rypiński Marek Błaszkiewicz.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo