Czym ta umowa obrodzi?

  Czym ta umowa obrodzi?

  (marz)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Na 17 ha Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Ukraińcy założą plantację pomidorów. W ratuszu został podpisany w tej sprawie list intencyjny.

  Władze Grudziądza cieszą się, że pozyskały kolejnego inwestora. A plantatorzy boją się, że wyrośnie im u boku konkurencja i na tym stracą.


  Klamka zapadła:


  list intencyjny z firmą ukraińską z Doniecka został podpisany w grudziądzkim ratuszu.


  Ukraińcy zamierzają stworzyć w Grudziądzu plantację pomidorów, które - tak przynajmniej deklarują - będą wysyłać do marketów w swoim kraju i nie staną się dla naszych plantatorów zagrożeniem. Obiecują, że zatrudnią 150 osób.


  Przeciwko budowie kombinatu ogrodniczego w Grudziądzu jest m.in.

  Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego, który już w ubiegłym miesiącu stanowczo protestował przeciwko tej inwestycji. Prezes ZP ZSL Edmund Korgol ostrzega: - W Grudziądzu i okolicach są setki szklarń i tuneli foliowych, w których uprawia się warzywa, w tym także pomidory. Nowy, duży kombinat spowoduje upadek wielu małych gospodarstw ogrodniczych, dających utrzymanie tutejszym mieszkańcom. I bez zagranicznej konkurencji jest im trudno. Jako partia ludowa, będziemy ich bronić.


  Niepokoją się przede wszystkim sami grudziądzcy plantatorzy. Zachodzą w głowę, dlaczego Ukraińcom u nas opłaca się uprawiać warzywa, skoro koszty pracy tańsze są właśnie na Ukrainie? Wiele firm zachodnich i polskich tam się lokuje, bo są niższe koszty produkcji...


  Bez paniki


  - Nie bójmy się na zapas - uspokaja Joanna John-Błażyńska, kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego. - Mamy deklarację ukraińskiej firmy, że warzywa będzie wysyłać na rynki wschodnie, głównie na Ukrainę. Poza tym musimy być poważnym partnerem dla każdego inwestora, a z Ukraińcami już dopięliśmy sprawę dzierżawy terenu. Zarobi też grudziądzki OPEC, od którego ukraińscy inwestorzy otrzymają ciepło do ogrzania obiektu.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo