13 maja o godzinie 17.17

  13 maja o godzinie 17.17

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej oraz msza w bazylice św. Piotra w Watykanie upamiętnią jutro 25. rocznicę zamachu na Jana Pawła II. W uroczystościach rocznicowych wezmą udział tysiące wiernych.

  Jutro o godz. 16 spod Zamku Świętego Anioła wyruszy w stronę placu św. Piotra procesja, na czele której będzie niesiona słynna figura z sanktuarium w Fatimie, w Portugalii. W jej koronie na prośbę polskiego papieża umieszczono kulę, która go zraniła. Procesję poprowadzi arcybiskup Bombaju Ivan Dias.


  Uczestnicy procesji zatrzymają się w miejscu, gdzie 13 maja 1981 roku o godzinie 17.17 Turek Mehmet Ali Agca oddał strzały do papieża. Odbędzie się tam krótka modlitwa, podczas której zostaną przypomniane słowa Jana Pawła II z jego ostatniej książki "Pamięć i tożsamość" : "Agca wiedział, jak strzelać, i strzelał z pewnością bezbłędnie. Tylko, że jak gdyby "ktoś" tę kulę prowadził".


  Odczytany ma zostać także fragment wspomnień papieskiego sekretarza, obecnie kardynała Stanisława Dziwisza na temat pierwszych chwil po zamachu.

  Krótką ceremonię w miejscu, gdzie padły strzały, zakończy modlitwa o jak najszybszą kanonizację Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że 13 maja przed rokiem papież Benedykt XVI ogłosił decyzję o wyrażeniu zgody na otwarcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego swego poprzednika.


  O godz. 17 mszę w bazylice św. Piotra odprawi papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Camillo Ruini.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo