Rząd do roboty za tysiąc złotych

  Rząd do roboty za tysiąc złotych

  hanka Sowińska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak krzyczeli demonstrujący wczoraj w Warszawie pracownicy ochrony zdrowia, gdy znaleźli się pod Kancelarią Premiera. Szef rządu zadeklarował, że będą podwyżki, ale nie dla wszystkich takie same. Wczorajsza środa była drugim w tym roku dniem ogólnopolskiego protestu służby zdrowia.

  Organizatorzy zapowiadali, że 10 maja będzie powtórką z 7 kwietnia. To znaczy, że lekarze będą pracować jak podczas weekendów, planowane operacje zostaną przesunięte na inny termin, a tysiące zdeterminowanych pielęgniarek i lekarzy pojedzie do Warszawy. A jak było?


  O 6 rano przed bydgoską halą "Łuczniczka" fotoreporter "Pomorskiej" darmo oczekiwał na lekarzy i pielęgniarki, którzy tam wyznaczyli sobie miejsce zbiórki. Parę godzin później dowiedzieliśmy się, że w warszawskim proteście nasz region "reprezentowany był symbolicznie".


  - Dopisali za to ludzie z innych województw.

  Gdy w południe manifestujący ruszyli z placu Zamkowego, kolumna sięgała do placu Trzech Krzyży. Rozmawiałam z policjantem. Powiedział, że idzie około 8 tysięcy osób - poinformowała nasBanach, dziennikarka "Primum non nocere", miesięcznika Bydgoskiej Izbyktóra była wczoraj w stolicy.


  Protestujący domagają się natychmiastowej podwyżki pensji, ustawowych gwarancji wyższych płac i podniesienia nakładów na leczenie do 6 proc. PKB. Swoje żądania powtórzyli wczoraj premierowi Kazimierzowi Marcinkiewiczowi. Szef rządu, który wyszedł do manifestujących, powiedział: - Nie dziwię się, że protestujecie, bo sytuacja w ochronie zdrowia jest trudna, żeby nie powiedzieć dramatyczna. Zadeklarował, że rząd chce wyższych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, ale nie dla wszystkich takich samych. Dodał, że największe podwyżki powinny być dla tych, którzy mają "głodowe pensje".


  Delegacja protestujących spotkała się z premierem i ministrem zdrowia prof.Religą. Szef resortu zdrowia przypomniał, że niedługo w Sejmie odbędzie się debata dotycząca zmian w systemie ochrony zdrowia, a podwyżki o 30 proc. możliwe są od października tego roku. Religa miał także zadeklarować, że w zaistniałej sytuacji nie ustąpi z zajmowanego stanowiska.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo