Konserwator w kopalniach

  Konserwator w kopalniach

  Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Bydgoska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu uznała, że należy wprowadzić ochronę konserwatorską terenu, na którym były kopalnie węgla brunatnego w Pile. Gmina przekazała pisma projektantom.

  Konserwator zabytków przyznał, że informację o kopalniach otrzymał po składaniu wniosków do planów miejscowych i z uwagi na nowe okoliczności prosi o uwzględnienie tego podczas sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego.


  Przypomnijmy, Piła jest jednym z możliwych miejsc budowy nowego szpitala. Do końca XIX wieku funkcjonowały tam kopalnie Davida i Jakoba Bukowzerów, a wydobycie węgla trwało do II wojny światowej.

  Stowarzyszenie "Buko" nie zgadza się na budowę szpitala w miejscu, gdzie dochodzi do zapadania się podziemnych korytarzy. - Podobnie jak kilka lat temu oszukano nas, lokalizując na tym terenie nasze osiedle i nasze domy, obecnie próbuje się przeforsować, bez informowania odpowiednich urzędów, lokalizację szpitala - twierdzą członkowie stowarzyszenia.


  W sprawie konieczności wykonania szczegółowych badań geologiczno-inżynierskich wypowiedział się też Okręgowy Urząd Górniczy.


  W Urzędzie Gminy nie chcą niczego przesądzać. - Przekazaliśmy pisma projektantom i pani geolog - mówi wójt Jacek Czerwiński. - Ze spokojem czekamy na dokumentację, aby wyciągnąć wnioski. Mamy na to czas do końca lipca.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo