Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

  Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

  Adrianna Ośmiałowska, Karolina Kosecka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Rypinie poczty sztandarowe przeszły spod kościoła pod obelisk na rynku

  W Rypinie poczty sztandarowe przeszły spod kościoła pod obelisk na rynku ©Adrianna Ośmiałowska

  Msze święte w intencji ojczyzny i składanie kwiatów pod pomnikami - tak wyglądały obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w naszych miastach.
  W Rypinie poczty sztandarowe przeszły spod kościoła pod obelisk na rynku

  W Rypinie poczty sztandarowe przeszły spod kościoła pod obelisk na rynku ©Adrianna Ośmiałowska

  Uroczystości w Kowalewie odbyły się już we wtorek. W miejscowym domu kultury zaprezentowano program artystyczny.


  W Rypinie świętowanie rozpoczęła msza w kościele św. Trójcy, której oprawę muzyczną zapewnił nauczycielki chór "Belcanto". Wzięli w niej udział samorządowcy, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół i instytucji. Nabożeństwo zainaugurowało odnowienie misji świętych w parafii, które potrwa do niedzieli.


  - W czasach upadku i demoralizacji fenomenem było podniesienie się z kolan narodu i doprowadzenia do uchwalenia Konstytucji 3-go Maja - mówił w homilii ksiądz misjonarz.


  Potem wszyscy w asyście orkiestry dętej przeszli na ul. Rynek, by złożyć wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym nadanie Rypinowi praw miejskich. Uroczystość zakończyło wystąpienie burmistrza Krzysztofa Maciejewskiego w kinie "Bałtyk" i patriotyczna akademia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3. Na stojąco zebrani wysłuchali piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską".


  W Golubiu było tradycyjnie - wczoraj przy figurze Matki Bożej na Placu Tysiąclecia odprawiona została msza święta, po jej zakończeniu poczty sztandarowe oraz delagacje przeszły pod Pomniki Pamięci Narodowej, gdzie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia i złożone kwiaty.


  W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni (gmina Radomin) odbył się się specjalny koncert. Wystąpiła Ewa Godlewska (sopran) oraz Janusz Ratajczak (tenor) z bydgoskiej Opery "NOVA".


  Relacja z koncertu w jutrzejszym wydaniu "Pomorskiej"


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo